Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Babičtí hasiči oslaví 130 let. Pokusí se obnovit mládež

Babičtí hasiči oslaví 130 let. Pokusí se obnovit mládež

22. 5. 2015

Babice - Už brzy opráší hasiči z Babic u Šternberku své almanachy, ze skříní vytáhnou slavnostní uniformy a rozloží prapor. Tamní obyvatelé si totiž za několik týdnů připomenou, jak hlubokou tradici hasiči v jejich vesnici mají. Od založení babického sboru letos uplyne 130 let a patří tak k nejstarším na Olomoucku.

Mezi klíčové okamžiky moderní historie sboru bude zřejmě už navždy patřit rok 2004.

Tehdy se tamní hasičská rodina rozdělila na dva tábory. Ti starší chtěli pracovat beze změn jako doposud, zapálení mladí ale chtěli dělat hasičinu se vším, co k ní patří. A tak se jejich cesty na čas rozdělily.

„Když jsem ke sboru nastoupil jako velitel výjezdové jednotky, měli jsme starou oprýskanou zbrojnici bez techniky. Dům měl prohnilá vrata a nic jsme neměli. Podařilo se nám ale získat dotaci na opravu budovy, asi třičtvrtě milionu. Vyměnili jsme okna a udělala se i elektrická vrata," říká Miroslav Metlík, velitel jednotky.

Později prodali své staré auto a koupili zánovní cisternu, která slouží dodnes.

„Pamatuji si, že před jedenácti lety měli profesionální hasiči ve Šternberku u Babic napsáno „V klidu." Znamenalo, že když nás zavolají, nemáme, s čím bychom jim pomohli, a tak nás moc nevolali. Ale to už dnes není pravda," říká hrdě.

Posun: dnes jsou první u požáru

Babičtí hasiči tak za posledních deset let udělali obrovský posun.

„Do té doby, když byl nějaký požár, tak jsme přijížděli v době, kdy se už hasilo. Přijeli jsme, napíchli stroj na potok a přidali se, pokud nebyla voda, tak se jelo zpět. Přitom dnes jsme schopni být u ohně ve vesnici první," popisuje Miroslav Metlík.

I místní změny vnímají. Navíc před dvěma lety se oba hasičské tábory opět spojily v jeden.

„Lidé si posunu určitě všimli. Veškeré peníze, které od obce dostáváme, jdou do zásahové činnosti. Museli jsme si určit, čemu se budeme věnovat. Dětí bylo málo, a tak jsme zrušili soutěže a staráme se hlavně o techniku a zázemí. Veškerý náš čas a energii dáváme do čisté hasičiny," krčí rameny dobrovolný hasič.

Nadšení mu přitom v očích jiskří, v rodině Metlíků je prvním mužem v záchranné uniformě.

„Dědeček kdysi u hasičů byl, ale ne aktivně, jen jako zasloužilý člen. Táta vůbec a pak jsem k tomu nějak přičichl. Hrozně mě to baví," přiznává.

Naláká mladé dětský den?

Mládež se v Babicích dlouho nedařilo obnovit, letos by se o to chtěli pokusit zase.

„Zvažujeme, že mladé hasiče opět obnovíme. I proto spojujeme výročí s dětským dnem, abychom nalákali co nejvíc dětí třeba i ze Šternberku. Lepší chodit k hasičům než dělat nepořádek na autobusové zastávce," míní.

Slavnost sto třicátého výročí vypukne už za několik málo týdnů, začátkem června. Hosté a hasiči se sejdou u zbrojnice, odkud vyjde i slavnostní průvod.

„Projdeme obcí a skončíme na hřišti, kde se bude odehrávat veškeré dění, jako jsou soutěže, posezení, občerstvení. Měla by přijet i moderní hasičská technika ze Šternberku nebo z Olomouce a na závěr máme domluvenou pěnu. Aby se děcka vyblbla," doplňuje velitel jednotky.

SDH v Babicích

Zmínka o sboru hasičů v Babicích s datem 20. května 1885 se objevila při čtení starých účetních zápisů.

Znak SDH BabiceV modernější historii sbor začal opět fungovat po válce, v roce 1946.

V padesátých a šedesátých letech měl na starost kulturní akce, ochranu a prevenciobecního majetku a také rekonstrukci hasičské zbrojnice.

Bohatá byla v té době i činnost sportovní, což dodnes dokazuje i řada čestných uznání a diplomů.

Výjezdová jednotka pak byla založená 15. ledna 2004.

Před jedenácti lety měl babický sbor patnáct členů, dnes jich je dvaatřicet a ve výjezdové jednotce je devět mužů.

Z historie výjezdů SDH BABICE

Babická zásahová jednotka je zařazena do kategorie JPO V s výjezdem do deseti minut. Počty výjezdů se rok od roku různí.

„Loni jsme jich měli třináct, což je hodně," upozorňuje Miroslav Metlík, velitel jednotky. Doplňuje, že přitom ještě před několika lety vyjeli tak jednou dvakrát do roka. „Ozvali jsme se, že nás to už nebaví.

Takže se změnil poplachový plán a v prvním stupni máme pohotovost nejen v Babicích, ale i v sousední Hlásnici a ve Šternberku.

Ve druhém a třetím stupni poplachu můžeme při velké události vyjet pro celkem šedesát šest obcí. Jsme taková záloha," vysvětluje velitel.

S novým poplachovým plánem práce hasičům přibyla. Nejčastěji teď pomáhají ve Šternberku.

„Jedeme k jakémukoli požáru domu nebo auta. To dřív nebylo, nejezdilo se pomalu ani do vedlejší vesnice. Když se mělo vyjet, museli jsme zavolat do zemědělského družstva, přijel traktor, zapřáhl stříkačku a to bylo minimálně půl hodiny, co se nic nedělo. Dnes jsme schopni vyjet okamžitě," doplňuje velitel.

22. 2. 2013 Ve spolupráci s policií a se zdravotníky pátrali v okolí Šternberku po pohřešované osobě.

9. 8. 2014 Plné ruce práce měli babičtí hasiči po řádění tornáda, které se jejich obcí prohnalo loni v srpnu. V zápise stojí provizorní oprava střechy na skladu obilí, odstranění spadlých stromů u stavebního dvora a odstranění spadlých stromů u zbrojnice.

14. 1. 2015 Tehdy jednotka vyjížděla k požáru ve Šternberku. V tamní Jiráskově ulici řešili spolu s profesionálními hasiči požár plynovéhokotle ve sklepě.

30. 3. 2015 Babičtí hasiči pomáhali přímo v obci při odstraňování škod ničivého silného větru. Na starost měli odstranění odervané střechy a provizorní opravu.
Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/jivovsti-hasici-zasahovali-u-srazky-stihacek-jednomu-z-pilotu-uz-nemohli-pomoci-20150424-yki7.html

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/jivovsti-hasici-zasahovali-u-srazky-stihacek-jednomu-z-pilotu-uz-nemohli-pomoci-20150424-yki7.html