Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Hornickou kolonii finských domků chtějí v Horní Suché chránit regulačním plánem

Hornickou kolonii finských domků chtějí v Horní Suché chránit regulačním plánem

24. 2. 2023

Z hornické kolonie finských domků v Horní Suché se pomalu stává jen torzo. Investor ji chce modernizovat, ale obec by chtěla zachovat jednotný ráz kolonie.

starosta u jednoho z finskéých domků v Horní Suché

starosta u jednoho z finskéých domků v Horní Suché

Obec proto připravuje regulační plán, který by stavebníkům určil, co stavět mohou a co už ne.
Nejistota a obavy z toho, kdy a kam se budou muset vystěhovat. Lidé z kolonie finských dvojdomků podél Spodní ulice v Horní Suché se přišli seznámit s projektem, který jejich bydlení zásadně změní.
“Vím, že plno občanů má strach o střechu nad hlavou, o své domovy, protože opravdu neví, kam půjdou, jak to s nimi dopadne, za jaké nájemné půjdou do nových bytů a jestli to utáhnou při té dnešní drahotě”, říká k situaci starosta Jan Lipner.
Investor plánuje kolonii zachovat, ale v moderním stylu uvádí o svých plánech společnost Heimstaden, která obci předložila konkrétní záměr a podobu plánované výstavby a je o podobě lokality připravena, dle mluvčí společnosti jednat.
Obec připravuje regulační plán, aby si kolonie zachovala jednotný ráz. “Regulační plán nedokáže majiteli zakázat bourat stávající zástavbu, ale můžeme zabránit tomu zvěrstvu, kdy se mezi ty stávající finské domky postaví zcela něco jiného a zcela to zruší ten architektonický, či urbanistický ráz této lokality", uzavírá debatu starosta Horní Suché Jan Lipner.

Aby regulační plán platil, musí ho schválit zastupitelstvo obce.

Zdroj: TV Polar

Autor: L Honusek 2