Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Frýdecko-Místecko kraj nejen průmyslový

Frýdecko-Místecko kraj nejen průmyslový

28. 11. 2021

Frýdecko-Místecký region se nachází na severovýchodě naší republiky. Nalezneme zde malebné horské a podhorské obce, které jsou od průmyslové oblasti vzdálené, ale i ty, jejichž obyvatelé žijí tak blízko
Ostravska, že mohou sledovat jeho rychlou transformaci doslova na vlastní oči.

Frýdecko-Místecko kraj nejen průmyslový

Frýdecko-Místecko kraj nejen průmyslový

Ještě nedávno bylo Frýdecko-Místecko silně průmyslovým regionem. Nedaleké ostravské černouhelné doly, vysoké pece, ocelárenský provoz a s tím související problémy se znečištěným životním prostředím - to vše se stává minulostí. Moravskoslezský kraj jako celek se usilovně snaží zbavit pověsti špinavého regionu.
IT sektor a výroba aut dnes zaměstnávají stejný počet lidí jako dřívější hutnictví a slévárenství. Dýchá se tu lépe, množství tuhých znečišťujících látek v ovzduší kleslo v roce 2018 oproti roku 2000 o třetinu a s přechodem na ekologičtější výrobní procesy se v tomto směru očekává další výrazné zlepšení.

Uprostřed zmíněných odlišných kontextů obcí stojí historické, takřka šedesátitisícové statutární město Frýdek-Místek. Místní mu dali přezdívku “Fajne-Mjesto”. To proto, že se jeho vedení stará o další rozvoj a zároveň pečuje i o životní prostředí, ve kterém jeho občané žijí. Výzvu a současně příležitost pro něj představují pozůstatky průmyslových hal, v nichž dříve probíhala strojírenská či textilní výroba. Tyto objekty mají svou slávu již za sebou a mnohé čekají na své budoucí využití. V některých z nich se příležitostně pořádají kulturní akce. Mezi nejvýznamnější hudební události roku patří již tradičně Sweetsenfest. Jde o festival podporující místní umělecké skupiny, který se stal odrazovým můstkem pro nejednoho dnes již všeobecně známého interpreta. Aktuálně oznámil Frýdek-Místek s přeshraničními partnerskými městy Bialsko-Biala a Žilinou spolukandidaturu
na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Nejen přímo ve městě, ale i v jeho okolí působí desítky firem,
které ve svém oboru dosáhly na světovou špičku. Kdo z vás by neznal vynikající hořký mok z pivovaru Radegast, automobilku Hyundai nebo medové dorty Marlenka? K dobrému jménu regionu přispívají i produkty našich soukromých zemědělců ve formě kvalitních lahůdek a výrobků potravinářského průmyslu.
Nízká nezaměstnanost a zlepšující se kvalita životního prostředí s sebou přináší i fakt, že jako příhraniční oblast netrpíme odlivem obyvatel, ba naopak! Registrujeme enormní zájem o bydlení v našich obcích, a to je důkazem, že Frýdecko-Místecko je tím správným a vyhledávaným místem pro klidný a spokojený život.

Helena Pešatová, senátorka za obvod č. 69  Frýdek-Místek