Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj NEBÁT SE POSLAT DÍTĚ NA TÁBOR NEBO NA TRÉNINK

NEBÁT SE POSLAT DÍTĚ NA TÁBOR NEBO NA TRÉNINK

27. 6. 2022

Součástí mé práce je také legislativa proti různým formám násilí, a jelikož jsem maminka, toto téma je pro mě velmi citlivé.

NEBÁT SE POSLAT DÍTĚ NA TÁBOR NEBO NA TRÉNINK

NEBÁT SE POSLAT DÍTĚ NA TÁBOR NEBO NA TRÉNINK

 Dnes proběhlo jednání podvýboru pro sexuální a domácí násilí. Téma nadmíru aktuální. Jak zabránit tomu, aby s dětmi na táborech nebo ve spolcích, při sportovních nebo jiných aktivitách pracovali lidé, kteří se nich mohou dopouštět sexuálního obtěžování nebo násilí. Je to problém, který může na dětech napáchat nezvratné a nikdy nenapravitelné psychické škody. Traumata s tímto typem násilí spojená patří k těm, která se projevují velmi pozdě (někdy až v pubertě či v dospělém věku), končí často sebepoškozováním a v nejvážnějších případech sebevraždami. 
Debata je věcná, směřujeme k různým nástrojům. Osvědčení k práci s dětmi, zpřísnění, revize norem v trestním zákoně (např. „osáhávání“ je dosud podřazeno jen pod tr. čin výtržnictví). 
Více možností ukládání trestu zákazu činnosti. Vysoké pokuty za úniky informací ze spisů v rámci těchto případů ze strany všech zapojených subjektů a osob.
Mluvme také o prevenci a terapeutické práci s oběťmi i pachateli. Nedostatečné kapacity dětských psychologů, psychiatrů a terapeutů se nám vymstí. Ne až zítra, už teď je stav alarmující.

Lucie POTŮČKOVÁ, poslankyně PS PČR

Autor: Miroslav Sazeček