Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj KRAJSKÉ 2020-ohlédnutí Rudolfa COGANA

KRAJSKÉ 2020-ohlédnutí Rudolfa COGANA

3. 11. 2020

V Královéhradeckém kraji jsme se (STAN) pro krajské volby spojili s ODS a Východočechy. Šlo do jisté míry o koalici lidí, a to 4 nejúspěšnějších členů rady v posledním volebním období.

KRAJSKÉ 2020-ohlédnutí Rudolfa COGANA

KRAJSKÉ 2020-ohlédnutí Rudolfa COGANA

Dali jsme si za cíl volby vyhrát. Pokud jde o kandidátku, dohodli jsme se na poměrech 2:1:1 (tzn. ODS:STAN:VČ). Kandidátem na hejtmana se stal Martin Červíček - osobně - není to tak, že by místo hejtmana měla automaticky ODS.
Naše kampaň byla největší, pravděpodobně i nejdražší. Byli jsme vidět všude, i mediální pozornost byla k nám. STAN byl poctivým, pracovitým elementem v kampani.
V druhý den voleb, když bylo sečteno 98,5 % volebních obvodů, jsme pozvali k jednání Piráty, bylo už jasné, že vyhráváme. Dlouho předtím začalo vyjednávat ANO, dávali velkorysé nabídky. Pirátům nabídli i hejtmana. 
Nakonec jsme získali 12 mandátů v zastupitelstvu (v tom STAN 3), ANO prohrálo o 1,5 %, ale má taky 12 mandátů, Piráti 7. Čtyři mandáty byly přiděleny pro ČSSD, KDU-ČSL i Spojence. SPD má dva mandáty, KSČM dostalo 4,5 % hlasů, a žádný mandát. 
My, jako vítězná koalice, jsme se nejprve ideově dohodli s Piráty. Následovala jednání s KDU-ČSL, i s nimi byly patrné sympatie a respekt. Následně jsme jednali s ANO. Nakonec, v závěru volebního dne, jsme promluvili s TOP 09, resp. s koalicí Spojenci, i s nimi si rozumíme. 
Koalice my + Piráti + KDU-ČSL by měla v zastupitelstvu většinu 23 hlasů (z celkových 45), my jsme, ale o TOP 09 (tedy Spojence) stáli. Nakonec jsme se dohodli na koalici v poměrech 4 členové rady my (2x ODS, 1x STAN, 1x VČ), 3 členové za Piráty, 1 člen rady KDU-ČSL a 1 člen za Spojence. Náročné resorty v radě kraje: zdravotnictví – Z. Fink, sociální věci – M. Berdychová, doprava – V. Řehoř. Piráti budou napředovad v rozvoji informačních technologií, a to ve všech odvětvích. Já, jako zástupce STAN, jsem jako jeden z mála zůstal na stejném úseku – finance. Piráti do jisté míry určují tón koaliční smlouvy, směřují nás ke kolektivnějšímu, ale myšlenkově otevřenému způsobu koaliční spolupráce. A jelikož na hejtmana bude navržen „nažhavený“, pracovitý Martin Červíček, lze očekávat aktivní způsob řešení problémů. Bude to kombinace přístupu relativně neopotřebovaných praktiků a invenčních „ajťáků“. 
Mně se to velmi líbí.

Rudolf COGAN náměstek pro finance Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček