Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Centrum Hořic se ještě víc zazelená

Centrum Hořic se ještě víc zazelená

21. 3. 2019

Hořice - Centrum města bude nejen vzhledově krásnější, ale jeho přeměna přinese komfort zejména chodcům. A pod zelenými stromy bude i příjemnější odpočinek.

Centrum Hořic se ještě víc zazelená

Centrum Hořic se ještě víc zazelená

První úprava spočívá v dosadbě kulovitých javorů po celém obvodu náměstí. Ty zde byly mimo jiné poprvé vysazeny před 107 lety, nyní zahradníci zajistí vyfrézování a odstranění starých pařezů a výsadbu nových listnáčů. Vše za tři sta tisíc korun. Náměstí Jiřího z Poděbrad ve finále ozelení 30 až 40 javorů.

Započata byla také stavební obnova centrálního prostoru v severní části náměstí Jiřího z Poděbrad, to je okolo kašny a před Městským muzeem. Tady dojde k předláždění již dožilých zpevněných ploch, nasvícení kašny a instalování nového mobiliáře. Vysazeno zde bude také šest vzrostlých lip.

Úpravy mají být hotovy do konce dubna, aby bylo náměstí zrenovováno před slavnostním otevřením Městského muzea, které je plánováno na 25. a 26. dubna.

Revitalizace pak bude pokračovat druhou etapou, při které dojde k pokácení dožilých slivoní a výsadbě nových.

„Právě to je problém, stejné druhy jsme zatím neobjevili,“ připouští problémy místostarosta Martin Pour, který má projekt za dva miliony bez DPH na starosti.

Místní i návštěvníci Hořic proto musí nyní počítat s uzavřením celého prostoru i části parkoviště, kde je zřízeno zázemí stavby.

„Prosíme všechny obyvatele i návštěvníky Hořic o dodržování všech uzavírek a trpělivost při realizaci,“ zmiňuje místostarosta s tím, že k většímu omezení dopravy během stavebních zásahů a výsadby v centru nedojde.

„Po dokončení bude celý prostor náměstí provozně mnohem bezpečnější i esteticky hodnotnější,“ sčítá Pour výhody revitalizace centra Hořic.


Autor: Iva Kovářová, převzato z Jičínského deníku

Autor: Miroslav Sazeček