Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Zdraví je to nejdůležitější. Proto podporujeme lékaře v kraji.

Zdraví je to nejdůležitější. Proto podporujeme lékaře v kraji.

20. 11. 2023

Nejkošatější diskusi na pondělním jednání krajského zastupitelstva vzbudilo téma, které ani nebylo ve schváleném programu. Stala se jím činnost letos ustanoveného mediálního a komunikačního týmu, jehož úkolem je propagace regionu a zlepšení jeho image. Kromě toho zajišťuje tým i speciální kampaně na oslovení zájemců o práci v klíčových profesích (lékaři, učitelé) či oslovení obyvatel, kteří kraj z různých důvodů v minulosti opustili a nyní uvažují o návratu do něj.

Zdraví je to nejdůležitější. Proto podporujeme lékaře v kraji.

Zdraví je to nejdůležitější. Proto podporujeme lékaře v kraji.


Každý, kdo Karlovarský kraj zná, ví, že jeho image ve zbytku republiky je výrazně horší než reálný stav. Prakticky všichni návštěvníci, ať už do kraje přicestují služebně či jako turisté, jsou mile překvapeni, co vše jim kraj nabízí. Zlepšení obrazu našeho regionu je tak jedním z klíčových úkolů vedení kraje. Bohužel jiného názoru jsou evidentně zastupitelé za ANO, kteří zjevně nepochopili, že (na rozdíl od poměrů za „jejich“ vedení kraje) nejde o propagaci hejtmana či koalice, ale celého kraje. Neobstojí ani jejich námitky o vysokých nákladech, protože z necelých šesti úvazků, které jsou pro činnost týmu zapotřebí, jich většina na krajském úřadě existovala už i v minulosti a část zbytku je kryto projekty. Totální nepochopení celé problematiky pak shrnuje dotaz zastupitelky za ANO Dostálové: „A co z toho bude mít občan kraje?“


Hned několik projednávaných bodů se tradičně týkalo zdravotnictví. Zastupitelé schválili více než milion korun pro KKN na zakoupení přístroje na léčbu chronických ran, další statisíce budou vynaloženy na zajištění praxe pro nového stomatologa v Karlových Varech a zvýšení kvalifikace pediatra v krajské nemocnici. 400 tis. korun činí dotace na rozšíření ordinace praktika v Ostrově a 800 tis. obdrží praktický lékař z Dalovic na nákup přístrojů. Vyhověno bylo i žádosti o milion korun na nákup přístrojů do nových stomatologických ordinací v Chebu. Ředitel krajské nemocnice zodpověděl dotazy zastupitelů na výpovědi lékařů z přesčasové práce. I když tuto výpověď v KKN podalo 24 lékařů, péči o pacienty by to v letošním roce nemělo výrazněji ovlivnit. Jediným případem omezení činnosti jednotlivých primariátů tak zřejmě bude jen uzavření dětského oddělení karlovarské nemocnice po dobu několika dnů v samém závěru letošního roku.


Zastupitelé se zabývali i rozvojem infrastruktury pro cyklisty. Město Ostrov získá 300 tis. Kč na zpracování studie na novou cyklostezku, která by spojila město podél říčky Bystřice s páteřní cyklostezkou podél Ohře. Na ní kraj přispěje 100 tis. Kč na opravu poškozeného povrchu u Vojkovic. Za dalších 300 tisíc korun se zlepší zázemí pro cykloturisty v Chodově na Karlovarsku.


V rámci jednání byla též odprezentována činnost společnosti 4K – Agentury pro kulturní a kreativní průmysly, která před nedávnem zahájila svou činnost. Zajišťuje (stejně jako sesterské organizace v jiných krajích) strategické projekty v oblasti, v níž se propojují technologie, výzkum a kultura (typicky třeba design, módní návrhářství, architektura, kinematografie nebo digitální hry), formou školení a workshopů pro veřejnou správu a soukromé subjekty včetně přípravy žádostí o různé dotace. Vzhledem k tomu, že jde vesměs o obory vzbuzující velký zájem mladých a kvalifikovaných lidí, je činnost agentury právě v našem kraji mimořádně přínosná.


Došlo i na schválení memoranda o spolupráci mezi naším krajem a Záporožskou oblastí na Ukrajině. Obsahuje body, na nichž by mohly oba regiony spolupracovat, jakmile na Ukrajině skončí válka, ať už při obnově zničené infrastruktury, nebo též v oblasti obchodu, kultury či sportu.


Na poslední jednání v letošním roce se krajští zastupitelé sejdou 11. prosince, kdy se bude mimo jiné schvalovat rozpočet na příští rok.
 

Autor: Antonín Jalovec


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka