Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Zastupitelstvo před krajskými volbami: Finance, dálnice a letecké linky

Zastupitelstvo před krajskými volbami: Finance, dálnice a letecké linky

28. 2. 2024

V pondělí 26. února 2024 proběhlo 37. zasedání Zastupitelstva Karlovarského kraje, kde byla diskutována řada pro krajskou komunitu klíčových témat, včetně zřízení pobočky krajského soudu, situace v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), plánované dostavby dálnic nebo přerozdělení dotací přebytkového hospodaření kraje za rok 2023.

Zastupitelstvo před krajskými volbami: Finance, dálnice a letecké linky

Zastupitelstvo před krajskými volbami: Finance, dálnice a letecké linky

„I když se blíží krajské volby, probíhalo dnešní jednání zastupitelstva v celkem konstruktivní atmosféře, díky čemuž byly schváleny všechny předložené materiály, jen výjimečně s drobnými úpravami," hodnotí průběh sobotního jednání Antonín Jalovec (STAN), předseda krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

V úvodní diskusi se krajští zastupitelé za hnutí ANO ostře kritizovali údajnou nečinnost kraje v otázce obnovení činnosti podatelny a zřízení nové pobočky krajského soudu. Podle vyjádření zastupitelů krajští poslanci a senátoři intenzivně pracují na obnovení pobočky od doby jejího uzavření, za které je zodpovědné minulé vedení kraje (ANO), nikoliv to nynější, jak tvrdili zastupitelé za hnutí ANO. Zvažuje se zřízení pobočky plzeňského krajského soudu v Karlových Varech či Chebu. Hlavní překážky pak podle odpovědných zastupitelů vznikají kvůli liknavosti plzeňského soudu. Senátor Miroslav Balatka (STAN) zdůraznil, že proces může urychlit spolupráce, nikoliv obviňování hejtmana a jeho v této věci omezených pravomocí.

Přítomen jednání byl i generální ředitel KKN, Josef März, který zastupitelstvo informoval o aktuálních komplikacích na interním oddělení chebské nemocnice, které se potýká s nedostatkem personálu. Péče o pacienty je nadále zajištěná a vedení nemocnice usilovně hledá nové lékaře. Dočasnou pomoc KKN nabídli lékaři ze sokolovské nemocnice.

Nejčastější položkou jednání zastupitelstva byly finance a s nimi spojené plánované dostavby dálnice D6, kde zbývá dokončit 63 km. Výstavba dalšího úseku, Petrohrad – Lubenec o délce 12 km, bude zahájena nejpozději v červnu letošního roku. Na konci roku pak kraj plánuje i začátek výstavby dalšího úseku Knínice – Bošov (8 km).

Zastupitelstvo také rozhodlo o přerozdělení více než jedné miliardy korun z přebytkového hospodaření kraje za rok 2023. „Jsem rád, že také loňský rok uzavřel kraj výrazným finančním přebytkem a mohli jsme tak alokovat 800 milionů korun do Fondu budoucnosti, který umožňuje financovat rozvojové krajské investice – nově onkologické centrum v KKN a stavbu Střední školy živnostenské v Sokolově," komentoval rozhodnutí zastupitelstva hejtman kraje Petr Kulhánek (STAN). Konkrétně dále kraj deponuje 80 milionů korun na opravu silnic 2. a 3. třídy. 4,43 mil. Kč poputuje do Lokte na opravu mostu přes Ohři a 16 mil. Kč do Mariánských Lázní na výstavbu kruhového objezdu v Plzeňské ulici.

Rovněž kraj poskytne dotace ve výši 6,2 milionů pro Hasičský záchranný sbor na nákup vybavení. Další podpora připadne projektům a organizacím na podporu sportování mládeže (9,75 mil. Kč), na pořádání vrcholných sportovních akcí (1,9 mil. Kč) a na podporu vrcholového sportu (3,9 mil. Kč). Více než 100 milionů si rozdělí další desítky organizací na zajištění sociálních služeb pro občany kraje, včetně dotace na zřízení dětského očkovacího centra v Karlových Varech.

V neposlední řadě zastupitelé rozhodli o příspěvku pro čtyři cestovní kanceláře na provoz leteckých linek z letiště v Karlových Varech v letošní letní sezóně. Až devět milionů z rozpočtu kraje dostane do vzduchu letadla směřující do turecké Antalye, Řecka, bulharské Varny a Burgasu a nově i do izraelského Tel Avivu.