Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Unikátní sbírka hudebních nástrojů nyní v majetku kraje

Unikátní sbírka hudebních nástrojů nyní v majetku kraje

16. 7. 2019

Unikátní sbírku především smyčcových a strunných hudebních nástrojů zakoupil od společnosti Strunal Schönbach Karlovarský kraj. Více v článku Jitky Dolanské ze serveru idnes.cz:

Unikátní sbírka hudebních nástrojů nyní v majetku kraje

Unikátní sbírka hudebních nástrojů nyní v majetku kraje

Unikátní nástroje, jež jsou dokladem bohaté řemeslné minulosti Lubska, odkud vzešla řada mistrů houslařů a kytarářů, tak zůstanou v regionu.

„Hudební nástroje převezme do správy příspěvková organizace Karlovarského kraje Muzeum Cheb. Na základě jednání, které jsme vedli s jeho ředitelkou Martinou Kulovou i starostou města Luby Vladimírem Vormem, bude sbírka vystavena v prostorách lubské radnice. Kolekce tak zůstane ve městě, s nímž je historicky úzce spjata,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová s tím, že smlouvu o nákupu muzejní sbírky odsouhlasilo Zastupitelstvo Karlovarského kraje na svém posledním červnovém zasedání. 

„Výroba strunných nástrojů má v regionu více než třísetletou tradici. Společně s textilní výrobou na Ašsku a výrobou jízdních kol v Chebu byla kdysi důležitou součástí zdejšího průmyslu. Naší jednoznačnou snahou proto bylo zabránit rozprodání sbírky po jednotlivých kusech a zajistit tak její zachování v ucelené podobě pro budoucí generace,“ doplnila.

Kolekce strunných nástrojů z 19. a 20. století je pozůstatkem původní německé vzorkovny, kterou vytvořily houslařské firmy z Lubů a okolí. Za doby národního podniku Cremona byla následně doplněna o další zajímavé kusy, přičemž k těm nejcennějším patří díla dnes již nežijících houslařských mistrů z celé Evropy. 

Příkladem mohou být housle, které vyrobil houslař Paul Mangenot z Mirecouru ve Francii. Velkou historickou hodnotu má pak také smyčcové kvarteto od známého českého houslařského mistra Josefa Pötzla. 

Město má o novou expozici zájem. Podle starosty Vladimíra Vorma vždy k městu patřila, a proto je skvělé, že i v Lubech zůstane.

Nabídku odkupu rozšířil vlastník sbírky o vitríny, ve kterých je nyní kolekce umístěna, dále pak o přístroje, přípravky a pomůcky na výrobu hudebních nástrojů pocházejících z dílen v Lubech a o hudební nástroje současné produkce. 

„Tyto předměty v celkové hodnotě 143 684 korun budou bonusem k zakoupené sbírce, o tuto částku se tedy kupní cena nenavýší. Zároveň zpřístupníme archivy a výrobní dokumentaci naší společnosti zaměstnancům Muzea Cheb pro badatelské účely,“ dodala zástupkyně firmy Strunal Schönbach Lucie Mikeska. 

Sbírka byla až dosud umístěna přímo v areálu společnosti a byla veřejnosti přístupná. Její návštěvnost však byla mizivá. „Nebylo v našich možnostech, udělat u nás nějaké muzeum a propagovat ji,“ doplnila Lucie Mikeska. 

Dodala také, že jednání o prodeji sbírky trvala rok. Podle ní měla společnost zájemce o koupi i za zahraničí, jejím cílem ale bylo udržet ji v Lubech, anebo minimálně v kraji.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/hudebni-nastroje-sbirka-strunal-luby-prodej.A190715_132934_vary-zpravy_ba

Autor: Jiří Duchek