Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj STAN i v nejzápadnější části republiky

STAN i v nejzápadnější části republiky

29. 5. 2022

V nejzápadnějším koutu naší země se v posledních letech značně rozmohl turismus a v okolí nejzápadnějšího bodu ČR jsou čím dál častěji k vidění turistické stany. Stejně tomu začíná být i s tím politickým STANem, který nás dobrovolně spojuje v jedno hnutí a vytváří si podmínky pro pevné ukotvení ve zdejších politických vodách.

Ing. Radek Voborník, místopředseda OO STAN Chebsko

Ing. Radek Voborník, místopředseda OO STAN Chebsko

Když jsem se před dvěma lety zapojoval do projektu Hnutí STAN „Běh pro budoucnost“, který vznikl v rámci předvolební kampaně do karlovarského krajského zastupitelstva, těžko jsem si v té době dokázal představit vznik místního nebo oblastního sdružení STAN na Ašsku. Přeci jen zde panují o něco drsnější přírodní podmínky, které se s trochou nadsázky odráží i do nálad zdejšího obyvatelstva. Lidé se do politiky nehrnou, často ji odmítají a v paralele dnešních mezinárodních událostí politika není pro ně aktuální téma. Takto stručně lze dnes charakterizovat nejzápadnější místo Česka, kde přicházíme s novým přístupem, cíli a kde budeme hledat od široké veřejnosti podporu.

Ačkoliv jsem výše zmínil negativní hlediska dnešní doby, pro vznik organizace Hnutí STAN je nyní velice dobré načasování, neboť se zdá, že dlouhodobá politická podpora místních uskupení vyprchává a pro nadcházející komunální volby zde vznikají i další nová politická uskupení. Lze zároveň pozorovat opatrný vzestup vlivu sociálních sítí i zapojení veřejnosti, jak tomu bývá zvykem v jiných městech. Cítíme, že nyní máme velkou příležitost proniknout do podvědomí společnosti a zároveň si uvědomujeme zodpovědnost za to, jak bude po zveřejňování a prosazování našeho programu Hnutí STAN vnímáno.

To vše se bude odvíjet i od kvalitního týmu, který sestavujeme a snažíme se vyváženě oslovit všechny místní osobnosti a to buď adresně, nebo otevřeně výzvou pro podporu naší činnosti. Je to skutečná výzva, a to nejen tím, že musíme obhájit čistě naše úmysly a záměry, ale i vyvstalé „kauzy“ Hnutí STAN z předešlých dní a nebo jen účelově vytahované kauzy konkurenčních politických subjektů. Politika je tak na jedné straně nástrojem, jak zrealizovat naše plány a na druhé straně nám hází klacky pod nohy. My se ale snažíme lidi přesvědčit, že politika se dá dělat i jinak, v přátelské rovině, s pozitivně smýšlejícími lidmi, kteří mají stejné cíle. Není to ovšem zadarmo. Musíme tomu věnovat mnoho svého volného času a úsilí, ale když víme co chceme dělat a jak to chceme dělat, věříme že výsledek bude naší odměnou. 

Proto chceme v Aši nabídnout moderní program, který bude v souladu s hodnotami Hnutí STAN, zároveň trochu jiný než programy současných politických stran, ale přitom naváže na současně rozjeté projekty a strategický plán města. Uvědomujeme si, že musíme zastavit vylidňování Aše, zajistit rozvoj bydlení, výrazně podpořit podnikání, podpořit mladé rodiny, zmodernizovat a zpříjemnit prostředí, kde žijeme a zavádět ověřené projekty z měst, které mají pozitivní zpětnou vazbu veřejnosti.  Chceme k tomu využít našich znalostí z několika dekád působení v komunální politice, ale i portfolia zkušeností našich starostů z Hnutí STAN.  Víme, že nás bude čekat nelehký úkol v oblasti likvidace odpadů a úspor energií, zejména snižování nákladů na vytápění. Na prosazení a zvládnutí těchto náročných témat bude zapotřebí mnoho energie se zapojením mnoha odborníků, kteří umí věci rozjet, v průběhu realizace překonávat překážky, a hlavně věci dotáhnout do konce. 

Máme připravené i zcela netradiční programové body, které mohou zásadně v Aši vylepšit život a kdyby se nám podařilo přesvědčit voliče a následně je prosadit a zrealizovat, byla to to zejména výhra zdejších obyvatel. 

S chutí pak budeme naše zkušenosti sdílet s ostatními a rádi inspirovat třeba i jiná města.  Naše ambice jsou vysoké, náročné a dosažitelné. Ašsko je totiž region s obrovským potenciálem, který není na konci Česka, ale na jeho začátku. 

Ing. Radek Voborník, místopředseda OO STAN Chebsko

Autor: Jiří Duchek, Radek Voborník