Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Region se otvírá mladým vzdělaným lidem. Jsou tu potřeba

Region se otvírá mladým vzdělaným lidem. Jsou tu potřeba

18. 3. 2024

Nedostatek mladých vysokoškolsky vzdělaných lidí v regionu považuji za jedno z nejdůležitějších témat, které potřebuje náš region řešit. Je to v zájmu nás všech zde žijících lidí. Nedostatek vzdělaných lidí se totiž negativně propisuje do mnoha oblastí. Nejenom do zdravotnictví a školství nebo sociální péče, ale i do dalších oblastí, jako jsou projektování, služby, podnikání, úspěšnost v čerpání dotací, rozvoj regionu a mnoha dalších. Jsme v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí zhruba na polovině celostátního průměru, přesněji 10,5 % v Karlovarském kraji ku 18,7 %, což je průměr ČR. Vyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí znamená také vyšší prosperitu regionu, vyšší úroveň služeb, vyšší mzdy a ve výsledku také vyšší kvalitu života celého regionu. Jak ukazují data, toto platí nejenom v ČR.

Region se otvírá mladým vzdělaným lidem. Jsou tu potřeba

Region se otvírá mladým vzdělaným lidem. Jsou tu potřeba

Nedobrá vzdělanostní struktura regionu a nedostatek vysokoškolsky vzdělaných lidí trvá už roky a má mnoho příčin. Jejich podrobnější analýza by byla na několik stran. Jsem moc rád, že se kraj začíná zlepšení vzdělanostní struktury obyvatel systematicky věnovat. A myslím, že by mohl i víc. Zabývá se zejména podrobným sběrem informací mezi odcházejícími i  vracejícími se. Na základě vyhodnocení takto sebraných dat vytváří nebo zlepšuje nástroje, které by nepříznivý trend mohly zpomalit nebo zastavit. Jedním z mnoha takových nástrojů jsou tzv. krajská stipendia, která byla za poslední dva roky výrazně posílena. Pomáhají rodinám vysokoškoláků s finančním zajištěním studia výměnou za to, že po studiu absolvent nastoupí v našem kraji a odpracuje si první roky své kariéry v kraji. Mnoho jich zde potom už zůstane. Stipendia jsou určena pro všechny vysokoškoláky, zejména výhodné podmínky jsou pak pro budoucí lékaře, učitele a sociální pracovníky, kteří v kraji nejvíce chybí. Je dobré, aby o tomto instrumentu vědělo a využilo ho co nejvíce studentů. Dále jsou tu náborové příspěvky a pobídky kraje a měst pro lékaře a zřizování ordinací, které také hrají důležitou úlohu. V kraji také začal působit koordinátor, který se věnuje oblasti návratu lidí do kraje. A že je to práce velmi potřebná a hlavně důležitá, o tom není pochyb. Výsledky se dostaví nejdříve po letech, o to víc je potřeba se tomu opravdu vážně a usilovně věnovat. Nejlepší by ovšem bylo, kdyby se tomuto věnoval kraj už před deseti lety.

 

Je zajímavé, jak velký význam má pro návrat mladých lidí po škole do kraje něco, tak neuchopitelného, jako je vnímání kraje i v nás samotných. Nezřídka se mladí lidé z kraje setkávají v rodinách a v okolí od dětství s tvrzeními, aby se nevraceli, že to tu za moc nestojí. Je zde mnoho předsudků, které už dávno neplatí ale které mají velkou setrvačnost. Pro mladé lidi je také důležité vědět, že je tady v kraji potřebujeme. Nebojme se jim to říkat. Máme to tu krásné, máme to tu rádi, jsme tu doma a s nimi nám tu bude ještě lépe.

 

Miroslav Balatka, senátor


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka