Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Letecká škola na karlovarském letišti funguje, nespokojenost obyvatel roste

Letecká škola na karlovarském letišti funguje, nespokojenost obyvatel roste

23. 2. 2020

Úvodem stručná rekapitulace. Karlovarský kraj posvětil smlouvu mezi karlovarským letištěm a leteckou školou F-Air na dlouhodobý výcvik dopravních pilotů. Přes odpor většiny dotčených obcí, včetně krajského města, kdy karlovarské zastupitelstvo přijalo jednoznačné usnesení, kterým odmítá leteckou školu v lázeňském městě. Kraj argumentuje ekonomickým přínosem a potřebou zvýšení aktivity letiště. Mnohokrát byl ekonomický přínos zpochybněn – finance, které tu škola nechá, nemohou vyvážit snížení kvality života v okolí letiště a zejména předpokládaný úbytek lázeňských hostů. Mnozí nebudou opakovat pobyt v lázních orámovaný frekventovaným vrněním nad hlavou.

Petr Kulhánek, krajský zastupitel

Petr Kulhánek, krajský zastupitel

Od počátku zastupitelé klubu STAN argumentovali tím, že celková bilance letecké školy pro město i kraj bude záporná. Karlovarské letiště vzniklo v lázeňském regionu proto, aby přiváželo hosty. Nevzniklo jak zdroj hlukového smogu při výcviku zahraničních, majoritně čínských pilotů. Apelujeme proto stále na zcela jinou orientaci rozvoje karlovarského letiště – koncentrace na pravidelné lety. Podporujeme proto také významnou státní investici na prodloužení a rozšíření vzletové dráhy, která by umožnila využívat letiště všem komerčním dopravcům i ze vzdálených destinací. To je z mého pohledu hlavní využitelný potenciál do budoucna, i s ohledem na předpokládaný zápis západočeských lázní na Seznam světového dědictví UNESCO.

Dosud se však spíše naplňuje naše varování – hlasy stěžující si na hluk, včetně mimo vymezený čas výcviku, rostou. Záznamů „vrčení“ a natočených průletů nad obydleným územím přibývá. Zatím se krajská reprezentace tváří, že se nic neděje, karlovarská vláda nenaplňující usnesení svého zastupitelstva tvrdí, že dělat nemůže nic. Letecká škola navíc dosud nefunguje v plném režimu. Myslím, že takový stav je dlouhodobě neudržitelný a bude vyžadovat revizi. Pokud někdo bude mít odvahu se do ní pustit.

Petr Kulhánek, krajský zastupitel

Autor: Jiří Duchek, Petr Kulhánek