Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Hádky Kyselce neprospějí, pojďte se domluvit, vyzývají senátoři

Hádky Kyselce neprospějí, pojďte se domluvit, vyzývají senátoři

6. 8. 2012

V polorozpadlých lázních Kyselka se střídá návštěva za návštěvou. Zděšení nad stavem památkově chráněných budov minulý týden vyjádřila olympionička Věra Čáslavská. V úterý přijeli i čtyři senátoři. Naději pro Kyselku vidí v tom, že se k jednacímu stolu pokusí dostat obě znesvářené strany.

Těmi jsou majitelé budov a Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR.
„Členové výboru pro vzdělávání vědu a kulturu přijeli do Kyselky, aby osobně viděli tu zkázu, kterou zatím znali jen z předložených materiálů,“ řekl karlovarský senátor Jan Horník.
Senátory i členy výboru prohlídka podle Horníka přesvědčila, že by neměly být zachované jen štíty domů, ale celý komplex budov.
„Nechat jen přední stěny a zbourat zadní trakty je úděsná představa. To bychom mohli rovnou použít divadelní kulisy,“ uvedl Horník.
Kyselka opět míří do do senátu
 
Senátoři svolají senátní pracovní komisi, která se bude zabývat záchranou architektonického dědictví v Kyselce. Na jednání komise, které je v senátu veřejné, přizvou zástupce majitele objektů a asociace.
Ještě před jejím zasedáním chtějí mít senátoři jasno, jaké budou mít zachráněné budovy využití. Mezi nejzajímavější nápady podle senátorů patří ukázat v prostorách historii stáčení minerální vody Kysibelky a její export.
Další možností je vybudovat muzeum limonád. Mezi návrhy patří i využití Kyselky jako výletního místa pro lázeňské hosty a turisty z Karlových Varů.
Viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin Kadrman loni v září nazval generálního ředitele Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquala dobytkem a dostal za to facku (o trestech za facku čtětě zde).
Přesto je ochotný usednout k jednacímu stolu s člověkem, který jej žaluje ve sporu na ochranu osobnosti.
„Nemám problém jednat s panem Pasqualem. Jde mně o Kyselku, a ne o generálního ředitele,“ sdělil Kadrman.
Dodal, že pokud se asociace nedohodne rozumně, tak je připravená zorganizovat celostátní bojkot minerálek, které exportují Karlovarské minerální vody. „To je jediné, co na ně platí.“
Pasqaule: My budovy nevlastníme
 
Asociace zatím nabízí placky s nápisem Nepiju Mattoni - lázně Kyselka chátrají. Lidé si je kupují v karlovarské Zeyerově ulici, v Ostrově na náměstí, před infocentrem v Jáchymově a na dalších místech.
Za první dva týdny se prodalo na tři stovky placek. Asociace připravuje jejich nabídku v e-shopu, aby mohla uspokojit zájemce z celé republiky.
Petici za záchranu lázní do čtvrtka podepsalo více než 20 500 lidí. Je mezi nimi i česká olympionička Věra Čáslavská.
„Četla jsem o tom v novinách, ale ta bída se musí vidět na vlastní oči. Je to strašné,“ řekla Čáslavská minulý pátek při návštěvě Kyselky.
Mluvčí Karlovarských minerálních vod Bibiana Beňová nesouhlasí s tvrzením senátora Horníka, že by z památkově chráněných budov měly zůstat jen štíty.
„To v žádném projektu nikdy nebylo. Chystáme podrobnou rekonstrukci daleko nad rámec toho, co nám ukládá zákon.“
„Jsem připravený se se senátory kdykoli setkat. Pan Kadrman není představitelem žádné ze stran, které mohou situaci v Kyselce řešit. Není vlastníkem objektů, není odborníkem na památkovou péči či reprezentantem státní správy,“ sdělil Alessandro Pasquale.
Dodal, že budovy bývalých lázní jeho firma nikdy nevlastnila a nevlastní. Ohledně jejich stavu by senátoři měli tedy jednat s vlastníkem.
 

Autor: Vladimír Zedník