Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Fakt Cermat zpackal digitalizaci přihlašování na střední školy? Je to opravdu selhání, o kterém křičela opozice?

Fakt Cermat zpackal digitalizaci přihlašování na střední školy? Je to opravdu selhání, o kterém křičela opozice?

16. 2. 2024

Ani náhodou. Spuštění systému DIPSY, přes krátké úvodní zpoždění, nijak neohrozilo probíhající příjímací řízení na střední školy a zatím bez problémů funguje.

Tohle jsou první LŽI vs. FAKTA, moje nová občasná rubrika, ve které se budu věnovat nesmyslům, kterými se nás snaží kdekdo oblbnout.

Lži vs. Fakta

Lži vs. Fakta

Tak pojďme na ten Cermat. FAKT je, že státní organizátor přijímaček zaslouží pochválit za rychlost a odvahu, s jakou se s digitalizací popral a za to, jak šibeniční termín na dokončení zvládl.

A proč ten časový pres vznikl?
Původně měla přihlašovací nástroj programovat IT společnost vybraná ve veřejné zakázce, kterou Cermat vypsal v červenci 2023.
Jenže na začátku října 2024 Cermat celou zakázku musel zrušit, kvůli námitkám jedné z neúspěšných firem. Kdyby to neudělal, začátek práce na systému by se posunul až na dobu, kdy by nebylo možné online přihlášky pro letošní přijímačky spustit včas .
A tak se Cermat rozhodl celý systém postavit sám. A povedlo se mu to, i když místo předem avizovaných 20 dnů online přihlášky běžely a běží "jen" dnů 18. Za tuhle chybu lze odpovědnost přičítat jen a jen časovému presu, do kterého se Cermat ne vlastní vinou dostal.

Vzhledem k tomu, že vše funguje jak má, žádný chaos se nekoná a přijímačky běží, navíc byla spuštěna přelomová digitální cesta pro všechny rodiče, je naprosto jasné, že řeči o nezvládnutí situace, amatérismu a nekompetenci jsou prostě LŽI.

Jasně, ještě se může stát ledacos. Budou se řešit duplicitní přihlášky, hrozí že se systém pod náporem rodičů, kteří to nechávají na poslední chvíli "kousne", že se třeba bude muset o pár dní prodloužit lhůta pro podávání přihlášek... ale v mých očích to byl nezvyklý projev akceschopnosti a pružnosti veřejné instituce, já tedy tleskám jak lidem z MŠMT, tak především CERMATu.