Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Zvolili jsme nové krajské vedení! Prioritou jsou krajské volby 2020.

Zvolili jsme nové krajské vedení! Prioritou jsou krajské volby 2020.

31. 3. 2019

Starostové a nezávislí si zvolili nové krajské vedení. V roli předsedy vystřídal poslankyni Janu Krutákovou krajský zastupitel a předseda Výboru pro regionální rozvoj Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček. „V posledních třech letech jsme se na jižní Moravě z party jednotlivců přerodili v hnutí, které prosazuje užitečné věci v Radě Jihomoravského kraje, skrze poslankyni ve sněmovně a hlavně díky 588 zastupitelům v 165 obcích na jižní Moravě. Za to patří dík i dosavadní předsedkyni Janě Krutákové. Teď jsou naším cílem krajské volby 2020. Chceme v nich výrazně uspět,“ říká nový předseda Radomír Pavlíček.

Nové krajské předsednictvo STAN JMK. Zleva: První místopředseda Michal Marek, předseda Radomír Pavlíček, místopředseda Miroslav Boháček.

Nové krajské předsednictvo STAN JMK. Zleva: První místopředseda Michal Marek, předseda Radomír Pavlíček, místopředseda Miroslav Boháček.

Starostové a nezávislí začali přípravu na volební krajský sněm ustavením oblastních sdružení. „Brno, Blanensko, Vyškovsko, Hodonínsko, Břeclavsko, Znojemsko, Brno-venkov východ a Brno-venkov západ. Prstenec kolem Brna jsme rozdělili jednak kvůli geografické a programové blízkosti a jednak z důvodu, že jsme tu vznikly a máme zde historicky nejsilnější podporu,“ vysvětluje starosta Železného Radomír Pavlíček.

Nová oblastní sdružení Starostů

„Budeme teď s oblastními předsedy mít blíže k našim členům i voličům. V podobném duchu k nám na sněmu promluvil kandidát na celostátního předsedu Vít Rakušan. Je odhodlaný dělat předsedu na plný úvazek, jezdit po republice, stát na návsích a náměstích a mluvit s lidmi. Naši kandidáti teď začnou dělat to samé,“ vysvětluje s úsměvem novou strategii hnutí Radomír Pavlíček.

Změnu stylu by měli zajistit nově zvolení předsedové oblastních sdružení. Starosta městské části Tuřany Radomír Vondra v Brně, starosta Kuřimské Nové Vsi David Lacina na Brno-venkov západě, starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček na Brno-venkov východě a starosta obce roku Křtin na Blanensku František Novotný. Nezávislé ve výčtu předsedů OS zastupuje bývalý ředitel gymnázia ve Vyškově Ivan Pokorný a za Pro Znojmo zvolený zastupitel Jakub Krainer na Znojemsku. Výčet uzavírají opět dva starostové: Antonín Okénka z Nové Lhoty šéfuje Hodonínsku a Josef Osička z Moravského Žižkova Břeclavsku.

V krajském výboru doplňují předsedy oblastních sdružení na krajském sněmu zvolení starosta Medlánek Michal Marek, bývalý místostarosta Kohoutovic Karel Aujeský a lékař z Mokré-Horákova Karel Zitterbart. Zbylá místa jsou z titulu funkce vyčleněná poslancům (Jana Krutáková), senátorům (Mikuláš Bek) a krajským zastupitelům (Radomír Pavlíček a Drago Sukalovský).

Prioritou krajské volby 2020

„Naším úkolem teď bude dotáhnout pozitivní věci, které jsme zahájili v zastupitelstvu Jihomoravského kraje a vysvětlit je našim voličům. Můžeme mluvit o Zásadách územního rozvoje kraje, které významně posunuje náměstek hejtmana Martin Maleček, i o konkrétních projektech, za nimiž Starostové stojí,“ říká předseda klubu zastupitelů Starostů a starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

STAN stojí za zjednodušenou komunikací obcí s úřadem, tzv. datovým úložištěm pro opakující se doklady. Podpora rozvoje venkova vystoupala od roku 2017 na 55 milionů korun a 300 000 korun na jednu akci. Ze všech investičních akcí vyčnívají smart řešení u čekáren hromadné dopravy i obnova místních komunikací a veřejných budov. Starostové stojí také za podporou vinařství, ovocnářství a zelinářství na jižní Moravě či souborem opatření pro zadržení vody a v boji proti suchu. „Za dva roky v krajské vládě jsme odvedli pořádný kus práce. Dodává nám to elán a chuť do dalších voleb v příštím roce. Starostové znovu a znovu potvrzují, že starat se umějí,“ uzavírá Radomír Pavlíček.

Autor: Jakub Krainer