Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Z Brna vyjel první přímý vlak na vídeňské letiště

Z Brna vyjel první přímý vlak na vídeňské letiště

24. 2. 2022

Z Brna přímo na vídeňské letiště, takový je společný plán Jihomoravského kraje a města Brna. V úterý 22. února jsme vypravili pilotní vlakový spoj, abychom ukázali, že to jde. Pravidelné spojení by mohlo existovat už letos.
 

Z Brna vyjel první přímý vlak na vídeňské letiště

Z Brna vyjel první přímý vlak na vídeňské letiště

Historický moment pro Brno i Jihomoravský kraj. S těmito slovy vyslali naši krajští zastupitelé spolu s dalšími kolegy z kraje a města Brna z brněnského hlavního nádraží vůbec poprvé vlak, který zamíří přímo až na vídeňské letiště. Zatím se jedná o pilotní jízdu. Pravidelný spoj by mohli cestující využívat ještě v letošním roce.

Vlak vyrazil z brněnského hlavního nádraží na vídeňské letiště Schwechat v úterý o půl desáté, do rakouské metropole dorazil po jedenácté hodině. Cestujícím, kteří se budou chtít dostat na největší rakouské letiště, se tak v budocnu zkrátí cesta o zhruba několik desítek minut.

První zkušební jízdu zajistila firma Gepard Express, která také spojuje autobusové nádraží a vídeňské letiště autobusovou linkou. Dosud se na vídeňský aeroport lidé dostávali pouze s přestupem nebo autobusem. Cesta trvala zhruba dvě hodiny. Cílem vlakového spoje je zkrátit dobu cestování na hodinu a půl a zajistit spojení mezi městy i v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách. Město a kraj chtějí, aby vlaky jezdily pravidelně každý den několikrát, tak aby navazovaly na odlety a přílety pravidelných leteckých spojů.

„Celá věc je ovšem v počátcích. Má podporu města Brna, Jihomoravského kraje, města Vídně i spolkové země Dolní Rakousy. Do pravidelného provozu je nutno vyřešit celou řadu věcí, především kdo a za kolik bude linku provozovat a hlavně kdo zaplatí předpokládanou ztrátu z provozu. Ta je při počtu 6 párů vlaků denně vysoko nad stomilionovou hranicí ročně. Na druhé straně tu bude nepominutelný a penězi těžko vyjádřitelný přínos, a to nejenom pro lidi z Brna a regionu, ale také pro větší atraktivitu Brna a jižní Moravy jako destinace pro zahraniční firmy, experty, studenty a turisty," okomentoval krajský zastupitel a předseda výboru pro územní plánování a investice Drago Sukalovský (STAN).

O propojení Brna s letištěm Schwechat se mluví od listopadu loňského roku, kdy záměr představili zastupitelé města Brna spolu s vedením Jihomoravského kraje, který vlastní letiště v brněnských Tuřanech. Vídeňské letiště nabízí oproti brněnskému více pravidelných spojů a zároveň je dostupnější než letiště pražské.

Autor: Martin Vérteši