Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Víra a tolerance

Víra a tolerance

22. 5. 2014

Před pár dny proběhla tiskem zpráva, že těhotná žena byla v jedné muslimské zemi odsouzena k trestu smrti, protože přijala křesťanství. Nikoho nezajímalo, že některý z jejich rodičů byl křesťan. Trest bude vykonán za dva roky, až porodí. Zrůdné a nelidské.

Zpráva mě šokovala a přinutila k zamyšlení. Proč je islám tak netolerantní? Proč je tak krutý? Mají pravdu ti, kteří nechávají prohledat mešity u nás, bojují proti stavbě mešity v Brně? Dokonce i duchovní Tomáš Halík se zastal muslimů proti zásahu v mešitě. A teď na ně apeluje, aby bojovali proti vynesenému trestu smrti. Budeme sledovat, jak se čeští muslimové zachovají. Budou mlčet nebo se rázně ozvou?
A do toho si na facebooku prohlédnu fotky, kde pravoslavní kněží žehnají ruským samopalům. Ale pravoslavní nejsou stejní jako muslimové. Nebo ano? Také uznávají násilí? Žehnají zbraním? Co si tedy vybrat? Voláme po toleranci. Jsme i my tolerantní? Myslím tím katolíky a křesťany, mezi které se počítám i já. A zjišťuji, že také ne. Nemluvím jenom o otázkách homosexuálů, potratů, antikoncepce. Nedávno se dokonce farníci v sousední obci rozhodli, že nechtějí svého faráře. To už se mi zdálo opravdu zvláštní. V neděli po kolenou k oltáři, ale musí tam stát ten, koho chceme my. Také ukázka tolerance. Faráře vyměnili, do kostela dojíždí jiný a je klid. Protože znám osobně vyštvaného faráře, mohu si udělat obrázek o farnících té obce. V jiných obcích je oblíbený a vážený.
A tak znovu kladu dotaz. Když jsem věřící, jsem i tolerantní? Ani náhodou. A to je jen víra. A teď si představme politické přesvědčení. To je teprve zkouška charakteru!   
 

Autor: Jaroslav Žalkovský