Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj V únoru se začne stavět obchvat Čebína

V únoru se začne stavět obchvat Čebína

31. 1. 2022

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže shledal výběrové řízení na zhotovitele v pořádku, takže už nic nebrání zahájení stavby obchvatu Čebína. Stavba, která odkloní intenzivní dopravu mimo obec, potrvá od února do konce roku 2023.

V únoru se začne stavět obchvat Čebína

V únoru se začne stavět obchvat Čebína

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje podepsala po několikaměsíčním zdržení smlouvu se společností Metrostav Infrastructure (MI) na stavbu obchvatu Čebína. Cena stavby je 434 milionů bez DPH. Čtyřkilometrová přeložka silnice II/385 se začne stavět v únoru, hotovo má být před koncem příštího roku.

„Doprava mezi Kuřimí a Tišnovem v posledních letech výrazně nerostla na intenzitě. Za necelých 10 let je na vjezdu do Kuřimi od Tišnova o asi 5000 aut denně více. Obchvat je tedy nezbytný a v konečném důsledku zabrání dalšímu vzniku kolon na vytíženém úseku," řekl náš starosta Kuřimi Drago Sukalovský, který se o vybudování obchvatu zasazoval.

Celková cena je asi půl miliardy korun, z toho pokryje 350 milionů dotace z ITI Brněnské aglomerace. Zhotovitelem stavby je firma Metrostav Infrastructure.

 „V rámci stavby dojde k přeložce silnice II/385, vybuduje se nová okružní křižovatka a čtyři mosty, přičemž ve dvou případech to bude přes Čebínský a Sentický potok,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Nová silnice povede jihozápadně od obce Čebín v délce asi 4,1 kilometru, vedena bude převážně po zemědělských pozemcích. V budoucnu by měl na tuto stavbu navázat severní obchvat Hradčan.

Autor: Martin Vérteši