Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Tiskové zprávy Poslanec Hájek otevřel v Hodoníně první chytrou učebnu přírodních věd

Poslanec Hájek otevřel v Hodoníně první chytrou učebnu přírodních věd

28. 3. 2023

Poslanec a člen školského výboru Martin Hájek se dnes v Hodoníně zúčastnil slavnostního otevření hi-tech učebny pro výuku přírodních věd programu Archimedes. Jde o první učebnu svého druhu nejen v Česku, ale i na světě. Je vybavena moderními technologiemi jako jsou termokamery, chemická čidla či solární panely. Učebna by se měla stát vzorem pro celý svět.  Podle poslance Hájka, který je ambasadorem projektu, pomáhají podobné soukromé iniciativy zatraktivňovat a zkvalitňovat český vzdělávací systém.

Poslanec Hájek otevřel v Hodoníně první chytrou učebnu přírodních věd

Poslanec Hájek otevřel v Hodoníně první chytrou učebnu přírodních věd

Symbolicky na Mezinárodní den učitelů byla v Hodoníně otevřena pilotní venkovní učebna přírodních věd z projektu Archimedes. Jedná se o první učebnu svého druhu nejen v České republice, ale na celém světě. Učebna je plná moderních technologií, které umožní výuku přírodních věd na úrovni 21. století a zároveň zajistí ekologický a soběstačný provoz celého domu. Do konce roku by měly desítky podobných učeben vyrůst třeba na Slovenku, ve Finsku či ve Spojených státech.

„Po dvou letech od ničivého tornáda se podařilo otevřít unikátní novou učebnu právě na místě, kde kdysi stála učebna stará, kterou tornádo zničilo. Je skvělé, že dokážeme i špatné události využít pro následnou inovaci. Bylo by příhodné, kdyby díky nové přírodovědné učebně vyrostli přírodovědci, kteří by pomohli řešit změny, které se v přírodě dějí a jichž jsme tu byli před dvěma lety očitými svědky,“ okomentoval poslanec Martin Hájek.

Učebna je určena pro výuku přírodních věd a umožňuje propojení do celého světa. Žáci se tak v průběhu tohoto roku dostanou přes webovou platformu projektu Archimedes do deštného pralesa a pokud se vše podaří, tak v září také na mezinárodní oběžnou stanici ISS. A připraveno je mnoho dalších projektů. Nezpochybnitelným přínosem je také praktické využití cizích jazyků, protože s kolegy ze zahraničí budou muset žáci komunikovat v angličtině.

Otevření učebny se mimo dalších hostů zúčastnila ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová, český velvyslanec v Maďarsku či maďarský velvyslanec v Česku.

„Stavba je typizovaná a plně certifikovaná. Celá budova včetně vybavení je navíc dodávána ve dvou přepravních kontejnerech,“ popsal technické parametry Antonín Koplík, šéf exportní aliance pro chytrá města a jednatel firmy Moram, která je v projektu Archimedes lídrem.

V průběhu slavnostního otevření se Martin Hájek vyjádřil také k roli soukromých iniciativ ve vzdělávání a k plánovaným změnám ve školství: „Učebna ukazuje, že ve školství vznikají i velmi dobré věci, prospěšné pro naše školství a vzdělávání dětí a představují tím krok dopředu. Tyto soukromé iniciativy pak velmi vhodně doplňují český vzdělávací systém, zkvalitňují ho a zatraktivňují. Pokud se ale podívám na poslední kroky, které ve vzdělávací politice vznikají na úrovni státu, již tak přesvědčený o významném pokroku nejsem. Týká se to jak institucionalizace asistentů pedagoga, průběhu a podpory inkluze v českých školách nebo právě schvalovaného zákona o pedagogických pracovnících. Podle mého je další diskuze více než nutná.“

Martin Hájek velkou část pracovního života strávil jako učitel nebo ředitel v malé venkovské škole. Poslední tři volební období byl starostou obce Radějov. Proto je mu právě tato oblast velmi blízká. A svoji pozornost zaměřuje především na oblast venkovských škol a vzdělávacího systému jako celku.

Autor: Martin Vérteši