Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starostové školili nové zastupitele.

Starostové školili nové zastupitele.

31. 12. 2018

Starostové a nezávislí v prosinci uspořádali školení pro všechny nově zvolené zastupitele. Účastníci se ve třech blocích dozvěděli o roli samosprávy, možnostech územního rozvoje obcí a také o možnostech financování obcí.

Prosincové školení nových zastupitelů proběhlo v Brně.

Prosincové školení nových zastupitelů proběhlo v Brně.

Všichni nově zvolení zastupitelé na jižní Moravě dostali od Starostů příležitost seznámit se s novou úlohou. Několik desítek zájemců dostalo tříhodinový výklad od zkušených komunálních politiků STAN. "Bylo to velmi přínosné, pro nováčky v zastupitelstvech určitě, ale i my starostové jsme dostali možnost doptat se na nejasnosti," říká starosta jihomoravských Jiříkovic Rudolf Staněk.

V institucionálním - právním bloku seznámil účastníky poslanec STAN a dlouholetý starosta Suché Lozi Petr Gazdík s rozdělením rolí mezi státní správa a samosprávu a vysvětlil rozdělení funkcí i odpovědnosti. Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik se v druhém bloku zaměřil na územní plán – jeho využívání, kompetence zastupitelstva a etapizace. Nastínil zásady komunikace s developery a vysvětlil investiční příspěvky a plánovací smlouvy.

Třetí blok patřil finanční expertce hnutí STAN Michaele Matouškové, která hovořila o financích obcí. Jejímy tématy byly RUD, rozpočtování, místní poplatky, ale i dotace EU.

"Děkujeme všem řečníkům i pěti desítkám zájemců, kteří se zúčastnili. Považujeme za extrémně důležité s našimi členy i zájemci z řad nezávislých pracovat dlouhodobě a přinášet jim něco navíc. Snad nabyté informace a zkušenosti využijí ku prospěchu svých obcí," dodal tajemník Starostů v Jihomoravském kraji Jakub Krainer.

Autor: Jakub Krainer