Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Rozpočtový přebytek kraje z loňského roku půjde hlavně do silnic

Rozpočtový přebytek kraje z loňského roku půjde hlavně do silnic

23. 2. 2022

V Jihomoravském kraji jsme loni hospodařili s rozpočtovým přebytkem 610 milionů korun. Velká část půjde do oprav silnic a budování infrastruktury. Únorové zastupitelstvo to schválilo spolu s dalšími důležitými body.

Rozpočtový přebytek kraje z loňského roku půjde hlavně do silnic

Rozpočtový přebytek kraje z loňského roku půjde hlavně do silnic

Krajský rozpočet skončil v roce 2021 v přebytku 610 milionů korun především díky zvýšeným příjmům ze sdílených daní. Nyní už je jasné, kam peníze zamíří. Zastupitelstvo schválilo návrh Rady, podle kterého půjde 360 milionů do oprav silnic a budování infrastruktury.

Správě a údržbě silnic JMK tak poputuje 200 milionů korun na opravy a rekonstrukce silnic, mostů nebo na nákup technického vybavení (8 ks automobilových podvozků včetně radlic a nástaveb pro letní a zimní údržbu, 2 ks teleskopických nakladačů a 6 ks traktorových nosičů výměnných nástaveb včetně přídavných zařízení pro pokos travních porostů). Zblých 160 milionů investujeme do stavby obchvatu Čebína.

„Obchvat je nezbytný a v konečném důsledku zabrání dalšímu vzniku kolon na vytíženém úseku," řekl už dříve náš starosta Kuřimi Drago Sukalovský, který se o vybudování obchvatu zasazoval.

Navýšení finančních prostředků je zapotřebí také v oblasti reprodukce krajského majetku. Z vyčleněných 250 milionů korun zamíří do školství zhruba 95 milionů korun, do kultury 8 milionů korun, do sociální oblasti 41 milionů korun a necelých 91 milionů korun do zdravotnictví.

Zastupitelstvo dále schválilo třeba novou krajskou koncepci paliativní péče. Už dříve jsme především na podporu domácích hospiců schválili 14,5 milionu korun.

Jihomoravští hasiči dostanou peníze na nový Flashover trenažér a přípravu nových či opravy některých stávajících stanic. Za svou práci si to zaslouží!

Autor: Martin Vérteši