Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Odvrácená tvář sociálních sítí

Odvrácená tvář sociálních sítí

15. 9. 2014

Odvrácená tvář facebooku, sociální, v tomto případě asociální sítě. Je to celosvětový fenomén. Svět se rozhodl, že bude nejlepší, když všichni budou znát názory všech.

A tak se nové sociální sítě zdokonalily do té míry, že si můžeme přečíst, kdo co ráno snídal, co bude dělat, jaké má problémy, kde je dobrá hospoda, který politik je blázen a podobně. Jak se říká u nás: proti gustu, žádný dišputát. Kdo chce odhalovat svoje soukromí, nechť tak činí, ale jen na své vlastní riziko. Existují dnes týpci, kteří zjišťují, kdo jede na dovolenou, aby mu pomohli od cenností, které rodina nechá doma. Ale s tím nic nenaděláme, že?
Politické strany se předhánějí v tom, kdo bude mít větší návštěvnost na svých facebookových stránkách. Trošku se při tom ztrácí to, že většinu příspěvků dodávají buď příznivci – straníci, nebo jejich tvrdí oponenti. A při bližším studiu příspěvků lze zjistit, že mnoho z nich je psáno v pracovní době, tedy v době, kterou někdo platí. Ať už stát, podnikatel nebo zákazník. Také tak lze nahlížet na problém. Angažovanost, ale za prachy.
Nejhorší ze všeho je ale lidská zloba, tupost a necitelnost a hyenismus, které sociální sítě podporují. Poslední příklad je z dnešního dne, kdy si nějaký grázl založil fcb stránku na jméno zavražděného děvčátka a druhou jménem její maminky a komunikuje s okolím. A to se najde dost dalších duševních zrůd, které obviňují děvčátko z toho, že vraha vyprovokovalo. A vesele se kliká, že se souhlasí s tímto názorem. Proboha, kam jsme se to dostali? Z jedné strany soudíme vydavatele Hitlerových projevů a z druhé strany se umožní těmto zrůdám publikovat názory, které s lidstvím nemají nic společného. Nic pozitivního nevidím v tom, že se vytrácí přímá komunikace mezi lidmi a nahrazují ji smsky, příspěvky na sociálních sítích a jiné výdobytky dnešní doby.  A jako důkaz, že opravdu nemám rád fcb, vyvěsím na něm tento příspěvek.
 

Autor: Jaroslav Žalkovský