Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Kraj začíná stavět Sanatorium Pálava

Kraj začíná stavět Sanatorium Pálava

15. 11. 2023

V pondělí 13. listopadu byla podepsána smlouva se zhotovitelem rehabilitačního zařízení u obce Pasohlávky na jihu Moravy. Nabídne ponemocniční péči, která v kraji zatím chybí.

Kraj začíná stavět Sanatorium Pálava

Kraj začíná stavět Sanatorium Pálava

U obce Pasohlávky vznikne krajské zdravotnické rehabilitační zařízení, navazující přímo na nemocniční péči. Na jižní Moravě dosud zařízení s podobným zaměřením chybí, pacienti po vážných zdravotních úrazech tedy musí cestovat do sousedních krajů.

Kapacita sanatoria bude 216 lůžek a zaměstná zhruba 150 zaměstnanců. Aby se předešlo nedostatku personálu, lékařská fakulta Masarykovy univerzity otevře speciální dvouletý neurorehabilitační kurz pro 25 studentů. Vzdělávací program bude zaměřen především na prohloubení znalostí fyzioterapeutů, ergoterapeutů a zdravotních sester.

Sanatorium Pálava bude poskytovat specializovanou léčebně rehabilitační péči, ale také lékařskou, ošetřovatelskou, psychologickou, sociální, logopedickou, nutriční a protetickou péči. Léčebná rehabilitační péče se zaměří na onemocnění pohybového aparátu, neurologické diagnózy, včetně stavů po traumatech pohybového ústrojí, páteře, míchy, mozku, a další.

Sanatorium vytvoří spolu s dalšími rehabilitačními ústavy v Kladrubech a Hrabyni páteřní síť rehabilitačních zařízení pro celé Česko. Tím bude zajištěna efektivní zdravotní péče s komplexním přístupem v rámci systému zdravotní péče, s cílem zlepšit zdravotní stav pacientů a pomoci jim vrátit se do běžného života.

V rámci projektu je zajištěna úzká spolupracuje s Odborem zdravotnictví Jihomoravského kraje, Fakultou sportovních studií a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Expertní tým, vytvořený v rámci tohoto projektu, přispěl k celkové definici léčebné péče a návrhu budoucího provozu zařízení.

Autor: Martin Vérteši