Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Viktor Vojtko: Mladí v politice, politika pro mladé

Viktor Vojtko: Mladí v politice, politika pro mladé

3. 2. 2023

Na dvě desítky mladých lidí, převážně z gymnázií z celého Jihočeského kraje, se zúčastnilo v úterý 31. ledna debaty s jihočeským poslancem Viktorem Vojtkem. Téma setkání v poslanecké kanceláři v Českých Budějovicích bylo zřejmé – mladí v politice a politika pro mladé.

Viktor Vojtko: Mladí v politice, politika pro mladé

Viktor Vojtko: Mladí v politice, politika pro mladé

„Je to dnes v podstatě pět let od okamžiku, kdy jsem vstoupil do politiky. Přivedla mě k ní velká frustrace po tehdejších prezidentských volbách. Chtěl jsem něco změnit. To, co se stane dnes, totiž na vás dopadne později ve vašem budoucím životě. Politika tu bude vždy, a pokud se do ní nezapojíte, tak si pak nemůžete stěžovat,“ sdělil hned na úvod poslanec Vojtko.

Mezi debatujícími byli jak členové Jihočeského studentského parlamentu, mladí podporovatelé z mSTAN, tak i zástupci mladých pirátů či sociálních demokratů. Přišli i mladí, kteří se v politice teprve rozkoukávají. „Přijel jsem z Tábora a zajímají mě pohledy mladých lidí na různé problémy, a jak by je řešili,“ řekl jeden z účastníků diskuse.

Mladí nejvíce debatovali o tom, zda je dokáží stávající politici oslovit a mobilizovat. Hodně zmiňovali Dominika Feriho, kterého nedokázal po jeho vynuceném odchodu jiný politik nahradit. Věkem i názory.

„Není to o tom, že bychom se o mladé nezajímali, ale zaujmout vás na sociálních sítích je poměrně dost složité. Rozhodně ale díky většímu zájmu mladých o politiku, aktivity politiků na sociálních sítích a jejich aktivní přístup směrem k vám se tento rozdíl mezi mladými a politiky zmenšuje,“ prohlásila k tématu jihočeská poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková. 

Došlo i na témata, která nejvíce rezonují mezi mladými. Je to vzdělávání, sociální rovnost nebo sexuální orientace. Nejvíce by chtěli změnit způsob vzdělávání na školkách, které je podle nich zastaralé. „Ukázalo se, že mají chuť se do této změny pustit. Nabídl jsem jim proto možnost setkat se s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Vladimírem Balašem, který v únoru navštíví Jihočeský kraj,“ dodal poslanec Vojtko.

Autor: Michal Novák