Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Starostové a nezávislí požádali TOP 09 o jednání k přípravě čerpání fondů EU v novém období 2014 - 2020

Starostové a nezávislí požádali TOP 09 o jednání k přípravě čerpání fondů EU v novém období 2014 - 2020

16. 4. 2013

Starostovské hnutí odmítá vyjádření premiéra Nečase ke včerejšímu protestu několika set obcí a měst proti přípravě čerpání evropských fondů nového rozpočtového období. Druhá zlínská výzva podle hnutí odkryla potíže s přípravou čerpání pro rozpočtového období 2014 - 2020 a vláda by měla oprávněné požadavky obcí a měst promítnout do vyjednávané smlouvy s Evropskou unií.
Starostové a nezávislí požádali TOP 09 o jednání k přípravě čerpání fondů EU v novém období 2014 - 2020

Starostové a nezávislí požádali TOP 09 o jednání k přípravě čerpání fondů EU v novém období 2014 - 2020

 

Starostovské hnutí odmítá vyjádření premiéra Nečase ke včerejšímu protestu několika set obcí a měst proti přípravě čerpání evropských fondů nového rozpočtového období. Druhá zlínská výzva podle hnutí odkryla potíže s přípravou čerpání pro rozpočtového období 2014 - 2020 a vláda by měla oprávněné požadavky obcí a měst promítnout do vyjednávané smlouvy s Evropskou unií.

 

Bohužel se pan premiér hluboce mýlí ve svých představách, jak mají být evropské fondy děleny v novém období ve vztahu k samosprávám. Peníze mají cílit co nejníže především k těm postiženým lokalitám, protože to je princip kohezní politiky – tedy snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje různých regionů, snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů. Namísto toho zatím vítězí resortismus a snaha ministerstev takříkajíc urvat pro sebe, co se dá,“ odmítl včerejší vyjádření premiéra Nečase předseda starostovského hnutí Petr Gazdík.

 

Ten se dokonce obává, že nová pravidla mohou být ještě horší, než úprava současného – již tak problematického čerpání. „S čím přišlo ministerstvo zemědělství, je doslova likvidací role venkova v evropském Programu rozvoje venkova. Podpora venkova je totiž vytěsněna na nejmenší možnou mez danou nařízeními EU ve výši 5% pro metodu LEADER z celkové alokace. Postavení venkova se tak jednoznačně podle návrhu zhoršuje, než je tomu doposud,“ podotkl Gazdík. Tyto záměry ministerstva zemědělství odmítly přitom všechny organizace obcí a měst, tj. Svaz měst a obcí (SMO), Sdružení místních samospráv (SMS) a Spolek pro obnovu venkova (SPOV) - viz Svaz se ohradil vůči novému návrhu PRV, zde http://nsmascr.cz/zpravy-z-tisku/2013/svaz-se-ohradil-vuci-novemu-navrhu-prv/. Také primátoři již zaslali při svém jednání ve Zlíně otevřený dopis premiéru Nečasovi.

Předseda hnutí se již minulý týden setkal se zástupci SMO, SMS a SPOV. Všichni představitelé samospráv se shodli, že jsou přípravou nového období doslova zděšeni. Starostové a nezávislí požadují, aby v souladu s návrhem nových evropských předpisů byly územním jednotkám (místním akčním skupinám) dle potřebnosti svěřeny dotační finance k dalšímu rozdělení podle palčivosti místních problémů, a to ve vyšším měřítku, než je tomu doposud. Na tomto systému rovným dílem participují obce, neziskovky a drobní podnikatelé (komunitně vedený místní rozvoj).

Tento problém pan premiér nevysedí, jak je jeho dobrým zvykem. Pro nás je prioritou připravit pravidla čerpání prostředků nového období se zvýšenou rolí obcí a měst, než jak tomu bylo doposud. Obrátil jsem se v této souvislosti na předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, abychom v této věci vyvolali koaliční jednání,“ uzavírá Petr Gazdík.

 

 

 

 

 

Premiér Petr Nečas:

"Jedná se o politickou, stranickou záležitost, založenou na neznalosti - a všimněte si, jak jsem se diplomaticky vyhnul slovu 'ignorance' - způsobu financování z evropských fondů."

Podle Nečase je třeba odlišit, co je spontánní hnutí, a co je připravovaná akce hnutí STAN. Akci označil za "zviditelňovačku" politického hnutí, které před minulými volbami podobně využívalo téma rozpočtového určení daní.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/222268-mame-narok-na-evropske-penize-vzkazuji-obce-vlade/

Autor: Lukáš Novák