Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Restituce církevního majetku

Restituce církevního majetku

16. 1. 2014

Majetkové vyrovnání státu s církvemi je po více než dvaceti letech od přijetí restitučních zákonů už opravdu nutné. Vždyť zatímco soukromé domy vrácené „obyčejných“ občanům jsou již dávno opravené, pan Schwarzenberg pracuje na zvelebování Orlíku a ČSSD si nerušeně užívá vráceného Lidového domu, církve a řády na vrácení svého majetku stále čekají. Mnohé kdysi krásné památky i další objekty v majetku státu a ve správě Pozemkového fondu tak chátrají, protože je známou pravdou, že stát je většinou špatný hospodář. Navíc v tomto případě do bývalých církevních objektů moc neinvestuje, protože se přece mají vracet…
Restituce církevního majetku

Restituce církevního majetku

Vzniká tak bludný kruh, který odnášejí památky. Tak např. obec Slivenec vznikla okolo rozsáhlého hospodářského dvora Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Tento dvůr, umístěný přímo v centru obce, je státem chráněná památka, není ale bohužel její ozdobou, jak by si dozajista zasloužil, nýbrž její ostudou. Nejdříve roky chátral za komunistů coby státní statek, nyní chátrá, protože nemá pořádného majitele. Každý další rok váhání znamená další chátrání a o to více peněz na budoucí rekonstrukci. Jde přitom o rozlehlý areál s obrovským potenciálem, který by mohl sloužit potřebám obce a jejích občanů – rádi bychom tam například viděli hospic, domov pro seniory či podobné zařízení. S Řádem křižovníků o takovém využití jednáme a nacházíme shodu.

Kromě toho máme ve Slivenci velké množství zablokovaných pozemků (8 % z rozlohy městské části), které kdysi křižovníkům patřily a které již dvě desítky let čekají na svého vlastníka. Potíž je, když potřebujeme přes tyto pozemky vést nějaké sítě, protože je dosti obtížné získat z Pozemkového fondu potřebná razítka. Vyřešením církevního majetku by se nám proto dosti ulevilo.

Z morálního hlediska si myslím, že co bylo ukradeno, mělo by být vráceno. A jestliže stát tuto zásadu už jednou uznal a vyrovnal se se sedláky, šlechtici a dalšími soukromými restituenty, není důvod, proč by měl z tohoto obecného principu vyjmout zrovna církve. Argumenty, že se církve nebudou schopny o majetek řádně postarat, mi připadají úsměvné. Církvi lze v historii vyčítat asi leccos, ale rozhodně ne to, že by se řádně nestarala o svůj majetek. Na rozdíl od politiků nehospodaří s vidinou čtyřletého volebního období, na rozdíl od mnoha podnikatelů jí nejde o „rychlé prachy“. Jako starobylá instituce hospodaří takříkajíc pod zorným úhlem věčnosti, a proto směřuje k trvalé udržitelnosti.


 

RNDr. Jana Plamínková, starostka MČ Praha - Slivenec


článek autorky z HN, srpen 2012

Autor: RNDr. Jana Plamínková, STAN