Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha První týden s koronavirem v Praze.

První týden s koronavirem v Praze.

6. 3. 2020

Hezký závěr pracovního týdne!

Přináším průřez událostmi tohoto týdne z hlavního města Prahy, už je to ze všech stran skloňováno, téma koronavirus se tedy nevyhne ani prvnímu pracovnímu týdnu po pražských jarních prázdninách, ale tomuto tématu navzdory se Hance Marvanové podařilo ve sněmovně uspět s novelou zákona o průvodcovských službách, tak je také nejméně jeden důvod k optimismu.

První týden s koronavirem v Praze.

První týden s koronavirem v Praze.

Rada HMP

Abyste nepřišli o program minulého týdne, kdy jsem byla na dovolené, posílám podklady i k minulé radě: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html
 
Koronavirus a programová konference
Nový virus překročil s koncem jarních prázdnin hranice naší republiky a byla to jen otázka času, lidé prostě cestují a mohli přijít do styku s nakaženými. Ale nechceme šířit panický strach, spíše zachovat klid a dbát hygienických doporučení. Od začátku března fungují informační linky, kde lidé, vracející se z oblastí výskytu, zjistí, jak mají postupovat, aby se nemoc nešířila živelně:
https://www.starostove-nezavisli.cz/regiony/hlavni-mesto-praha/informacni-linka-ke-koronaviru-pro-prazany
https://www.starostove-nezavisli.cz/regiony/hlavni-mesto-praha/v-praze-se-pravdepodobne-objevily-prvni-pripady-nakazy-koronavirem-k-panice-neni-duvod
 
Vyvstaly také otázky, zda se scházet v této situaci na naší konferenci, a protože jsme v hotelu Dům Armády na Praze 6 měli domluveno, že v souvislosti s epidemiologickou hrozbou máme možnost do středy 10,00 hodin bez sankcí akci odvolat, rozhodli jsme se i poté, co jsme dostali informace, že se virus objevil v základní škole na Praze 6. Na programu jsme v našem případě neměli nic, co by se nedalo o měsíc či dva odložit a tak počkáme, až se nový virus dá na ústup. Tento krok jsme považovali za praktický a rozumný, nepodporovat možnosti rychlejšího šíření infekce při shromážděních větších než 20 osob, paniku nešíříme a o konferenci určitě nechceme přijít. Snad tento krok pochopíte.
 
Z gesce Petra Hlubučka
Od víkendu Petr průběžně jako náměstek primátora zodpovědný za bezpečnost řeší denně aktuální situaci s hrozbou rozšíření epidemie koronaviru v Praze viz tiskové zprávy výše a také zde:http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_aktivne_spolupracuje_na_reseni.html
 
 
Z gesce Hany Kordové Marvanové
K tématu Airbnb: 

"Nejdůležitější pro nás je zakotvení informační povinnosti pro tyto platformy, aby obcím musely poskytovat informace o adresách bytů, které jsou takto pronajímány. To by umožnilo důsledně vymáhat dodržování stávajících povinností po těch, kteří podnikají v oblasti krátkodobých pronájmů bytů turistům. Zároveň chceme, aby Parlament dal obcím pravomoc vydat vlastní nařízení, které může reagovat na problémy s krátkodobými pronájmy na vymezeném území města. Místní regulace je určitě lepší než celostátní regulace prostřednictvím zákona. To by umožnilo obcím reagovat v situaci, kdy je to nezbytně nutné, ale zároveň neomezovat plošně tento typ podnikání. Důraz totiž klademe na ohledy na rezidenty, kteří v centru města bydlí, a vymáhání stávajících povinností, které jsou stanoveny zákonem.

Na základě dnešního usnesení rady jsem zmocněna o těchto legislativních návrzích jednat s poslanci a senátory a s ministerstvem pro místní rozvoj. Za optimální považuji dohodu se skupinou poslanců na předložení poslaneckého návrhu zákona. Dohodnuta jsem již s poslanci Věra Kovářová Železná a Patrik Nacher. S dalšími poslanci budu jednat tento týden. Doufám, že se nám podaří touto cestou legislativní návrhy prosadit tak, abychom konečně mohli situaci řešit", prozrazuje dopodrobna HKM na svém FB.

V úterý se na magistrátu konala schůzka zástupců STAN v městských částek k úpravě vyhlášky o regulaci hazardu: https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/photos/a.1015748841912893/1540550006099438/?type=3&theater

 

Ve středu prošel ve sněmovně pražský zákon, který zkvalitňuje průvodcovské služby a Hanka má oprávněnou radost: "Po roce a čtvrt, kdy jsem jako radní pro legislativu chodila do Parlamentu a přesvědčovala poslance a senátory, aby podpořili pražský návrh zákona, byl dnes zákon definitivně schválen 125 hlasy. Cílem zákona je zkvalitnění cestovního ruchu a průvodcovských služeb a ukončit činnost tzv. deštníkářů, tedy nelegálních průvodců. Je to sice dílčí krok, ale je součástí naší snahy kultivovat historické centrum Prahy a turismus, opatřeními jako například zákaz pivních kol nebo obřích pand". 

 

Přeji příjemný víkend a těším se na slyšenou! 

Autor: Vlasta Urbánková


Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Zlínského kraje 11/2020
STANoviny Vysočiny 11/2020
STANoviny Ústeckého kraje 11/2020

Mohlo by vás také zajímat

STANoviny Zlínského kraje 11/2020
STANoviny Vysočiny 11/2020
STANoviny Ústeckého kraje 11/2020