Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Počernice chystají útočiště pro zubry, v Mánesu se představí Praha udržitelná a v botanické zahradě motýli.

Počernice chystají útočiště pro zubry, v Mánesu se představí Praha udržitelná a v botanické zahradě motýli.

11. 6. 2021

Na sklonku týdne jsme tu tradičně se stručným přehledem uplynuvších pracovních dní, kdy hlavní událostí byla jistě návštěva běloruské opoziční političky Svietlany Cichanouské, která se během tohoto týdne setkala s mnoha představiteli naší politické scény a taky těmi našimi, neboť zavítala i do Senátu: 

Počernice chystají útočiště pro zubry, v Mánesu se představí Praha udržitelná a v botanické zahradě motýli.

Počernice chystají útočiště pro zubry, v Mánesu se představí Praha udržitelná a v botanické zahradě motýli.

https://www.facebook.com/starostovenezavisli.praha/photos/a.707458772662514/5658188424256166?type=3&notif_id=1623308729405056&notif_t=page_post_reaction&ref=notif

 

Informace z kampaně

Pražská kontaktní kampaň by měla přenést své těžiště do odpoledních hodin, kdy se v centru budou střídat nůžkové stany s brandem kampaně Pirátů a Starostů a ambiciózním claimem „Vraťme zemi budoucnost“, stále platí výzvy, aby se členové a příznivci obou subjektů objevovali s námi na ulici a podpořili rozdávání novin a u odpoledních stanů i diskutovali s kolemjdoucími o budoucnosti: https://mailchi.mp/pirati.cz/praha-kampan-zpravodaj-02-06?fbclid=IwAR3bPmWQf7m52p-1M7d5VMo5_aNSmVnOM66_0s12AlJyg3sigZGeLrEtuos Velmi intenzivně by na ulici měli být počínaje příštím týdnem i samotní pražští kandidáti.

 

Klub zastupitelů STAN:

Rada HMP

Program: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/programy_a_zapisy_jednani/index.html

 

Týden Petra Hlubučka

  1. V úterý informoval Petr o projektu ve spolupráci se Zoo Praha o návratu zubrů do přírody v Praze. Stádo tohoto původního druhu české přírody by mělo být umístěno v horizontu 2 let do ohrady v Dolních Počernicích. Podobně jako teď koně Převalského jsou na dívčích hradech. Vlastní realizace bude probíhat ve dvou etapách. V první vznikne ohrada o rozloze cca 10 hektarů. V druhé etapě se připojí dalších až 5 hektarů, které v současnosti slouží pro ukládání kalů z pražských rybníků a tůní. Zatímco pozemky v první fázi připomínají spíše lesostep, pozemky druhé etapy budou sloužit jako pastvina. Pro návštěvníky vznikne u ohrady pozorovací plošina.
    Chovné stádo zubrů bude mít na tomto území ideální podmínky pro pravidelnou reprodukci,“ přiblížil společný projekt HMP a ZOO Petr na svém fb: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek

 

  1. Ve středu se zúčastnil slavnostního otevření výstavy motýlů v Botanické zahradě ve skleníku Fata Morgana. Botanická zahrada také tímto otevřela nově vybudovaný západní vstupní areál. https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.4535279449830038/4535262683165048/

 

  1. Petr navštívil ve středu městskou část Klánovice, kde se setkal s paní starostkou Starčevičovou, členy rady a také členy a registrovanými příznivci místního zastupitelského klubu STAN. Prohlédl si realizované projekty městské části, které dominuje Klánovický les, oblíbené rekreační místo místních i Pražanů z blízkého okolí.

 

  1. Absolvoval Lysolajský běh, kde jako patron této akce nemohl aktivně chybět: https://www.facebook.com/STANPetrHlubucek/photos/pcb.4538228656201784/4538220232869293

 

  1. Absolvoval jednání s vedením společností ČEZ, kdy řešili přechod na udržitelné zdroje energetiky v souvislosti s klimaplánem hlavního města.

 

  1. Pod záštitou Petra se od středy otevřela v pražském Mánesu výstava Praha udržitelná, která představuje řadu konkrtétních projektů z kategorie zelené architektury, které pomáhají plnit Klimatický závazek:

  1. Ve čtvrtek se zúčastnil v rezidenci společného jednání Rady hl. m. Prahy a Rady Středočeského kraje. Praha a Středočeský kraj mají mnoho společného a radní se snaží spolupracovat v oblasti dopravy, územního rozvoje, životního prostředí, školství i zdravotnictví.

 

  1. V neděli se zúčastní křtu mláděte tapíra jihoamerického v Zoo Praha v 11 hod, kam jste o víkendu všichni samozřejmě srdečně zváni!

 

 

Z agendy Jany Plamínkové

Jana Plamínková v pondělí řídila zasedání Svazu městských částí hlavního města Prahy. Po dlouhé době se starostové zase sešli prezenčně. Projednávali mimo jiné příspěvky developerů na rozvoj infrastruktury města a městských částí. V úterý se zúčastnila zasedání Výboru územního rozvoje, které probralo další podněty na změny územního plánu - před schválením nového Metroplánu už jedny z posledních. Ve středu absolvovala (a řídila) zasedání zastupitelstva ve Slivenci.  Ve čtvrtek se zúčastnila řady jednání, aby pomohla Petrovi Hlubučkovi na pondělní radě HMP prosadit jeho tisk na přidělení dotací městským částem na adaptační opatření na změnu klimatu. V pátek se zúčastnila slavnostního zahájení výstavby tramvajové trati z Barrandova do Holyně. Po dvaceti letech je to poprvé, kdy byla v Praze zahájena výstavba nové tramvajové trati.

Jana Plamínková také bude garantkou příprav programu pro komunální volby 2022, vytvořila návrh programových pracovních skupin, který předložila ke schválení KV.

 

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Tento týden se sešla Správní rada Muzeum paměti XX. století a probrala plány na nejbližší období. „I když je teď pro nás největším úkolem příprava expozice v Domě pážat, nezapomínáme ani na další doprovodné aktivity v průběhu léta. A že je na co se těšit, vypočítává Hanka na svém fb zde: https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN

19.6. proběhne Den otevřených dveří v Domě pážat, přijďte si prostory i přichystaný program prohlédnout: https://www.facebook.com/muzeum20stoleti/photos/a.114956920050497/350612069818313/

Radní se zúčastnila také čtvrtečního společného zasedání se Středočechy v rezidenci primátora: „Témata byla jasná: nový stavební zákon, který právě projednává Senát, územní studie Metropolitního plánu, Pražský okruh, otázka zavedení mýta v Praze, koordinace postupu u rozpočtového určení daní tak, aby kraje i obce měly více peněz na budování infrastruktury ad.“ https://www.facebook.com/photo?fbid=173246241476811&set=pcb.173246321476803

 

Aktuálně ze STANu

Garanti ekonomického programu pro parlamentní volby 2021 Věslav Michalik a Mikuláš Ferjenčík přibližují jeho hlavní teze. Věříme, že vám zhlédnutí videa pomůže zorientovat se lépe v ekonomické oblasti našeho programu a získáte argumenty pro komunikaci s médii či voliči v době předvolební kampaně.

https://www.youtube.com/watch?v=chqXnYHfWtc

Vychutnejte si chvilky volna a na slyšenou zase za týden!

 

Vlasta Urbánková

Krajská tajemnice STAN Praha

Autor: Vlasta Urbánková