Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Mají být zástupci pražského STANu v parlamentu?

Mají být zástupci pražského STANu v parlamentu?

21. 10. 2013

Odpověď na tuto otázku může být jen jediná: ano, ano, ano. První ano je řekněme obecně politické: každý region, včetně Prahy, by měl mít v parlamentu zastoupení, aby si mohl hlídat své zájmy. Vedení hlavního města (a to bez ohledu na to, kdo v Praze momentálně vládne) si občas stěžuje, že jím připravené zákony jsou v zákonodárném sboru přijímané s nedůvěrou a málokdy jsou schváleny. Je proto velmi důležité mít své pražské poslance, kteří by se mohli přípravě zákonů důležitých pro hlavní město věnovat.
Mají být zástupci pražského STANu v parlamentu?

Mají být zástupci pražského STANu v parlamentu?

Mají být zástupci pražského STANu v parlamentu?

Odpověď na tuto otázku může být jen jediná: ano, ano, ano.

První ano je řekněme obecně politické: každý region, včetně Prahy, by měl mít v parlamentu zastoupení, aby si mohl hlídat své zájmy. Vedení hlavního města (a to bez ohledu na to, kdo v Praze momentálně vládne) si občas stěžuje, že jím připravené zákony jsou v zákonodárném sboru přijímané s nedůvěrou a málokdy jsou schváleny. Je proto velmi důležité mít své pražské poslance, kteří by se mohli přípravě zákonů důležitých pro hlavní město věnovat.

Druhé ano se týká specifiky STANu: toto hnutí zastupuje většinou menší obce a v Praze především tzv. malé městské části. Naši poslanci mohou tedy hlídat, zda se v Parlamentu nesnaží někdo prosadit paragrafy směřující proti zájmům malých městských částí. Jasně se tato důležitost ukázala v právě skončeném volebním období, kdy se objevila poněkud neuvážená snaha rušit malé městské části, což šlo udělat pouze změnou zákona o Praze. Bylo tedy důležité ohlídat případné pokusy nepříznivě změnit zákon o Praze.

Třetí ano je nejdůležitější. Lidé často nadávají, že zákony přijímané Parlamentem jsou mizerné, zkrátka paskvil. Jádro pudla tkví v tom, že jen velmi málo poslanců jsou vzděláním právníci. Voliči s oblibou volí do Sněmovny lékaře, učitele či podobné „ctihodné“ profese , ale neuvědomují si, že ani při nejlepší vůli tito lidé kvalitní zákony nevytvoří, protože na to nemají potřebné znalosti. Proto pražská organizace STANu vyslala na volitelná místa v první desítce dva právníky: JUDr. Stanislav Polčák, který je na druhém místě kandidátky TOP 09, je vynikající ústavní právník. V minulé Sněmovně zastával post předsedy ústavně právního výboru a jeho podíl na mnoha přijímaných zákonech byl opravdu enormní. Zkrátka Dr. Polčák ve Sněmovně opravdu „dřel jako kůň“. JUDr. Zuzana Chlupáčová, která je na 9. místě kandidátky, je respektovaná advokátka zabývající se především rodinným právem. Pevně věřím, že se do Sněmovny dostane, protože by pro ni byla se svými odbornými znalostmi obrovskou posilou.

Zkrátka, zástupci pražského STANu do Sněmovny rozhodně patří.

RNDr. Jana Plamínková, předsedkyně pražského STANu


 

Autor: RNDr. Jana Plamínková, STAN