Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Dnes hlavně o tom, jak na sdílené ubytování.

Dnes hlavně o tom, jak na sdílené ubytování.

21. 2. 2020

Hezký závěr pracovního týdne přeji všem při čtení souhrnné informace z pražského STANu, která nebude tentokrát obsáhlá, neboť polovina Prahy užívá jarní prázdniny a ta druhá, a týká se to i mne, se na svůj prázdninový/dovolenkový týden právě těší, takže příští pátek mou zprávu neobdržíte.

 

Hana Kordová Marvanová chce dospět k úpravě legislativy kolem Airbnb.

Hana Kordová Marvanová chce dospět k úpravě legislativy kolem Airbnb.

Rada HMP

Program: http://www.praha.eu/public/45/14/7f/3105301_1062507_Prg_7_Rada_2020.pdf 

Usnesení: http://www.praha.eu/public/52/b9/c4/3107091_1063451__7._Rada_HMP_2020_usneseni.pdf 

 

Z gesce Petra Hlubučka

Zoo Praha, které má Petr ve své gesci, plánuje odkoupení pozemků od ČZÚ: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_chce_ziskat_novy_pozemek.html

 

Petr na svém FB zveřejnil návrh rozšíření plaveckého areálu Šutka na Praze 8 a za podkladovou studií stojí náš tamní radní Tomáš Hřebík. Podívejte se na architektonický náčrtek budoucí možné podoby, využít i venkovní prostor areálu se nabízí a sever letní koupání určitě ocení: https://www.facebook.com/tomas.hrebik.stan/photos/a.1172086379665281/1388754127998504/?type=3&theater

 

Největší a nejfrekventovanější náměstí v centru Prahy zažila bezpečnostní akci zaměřenou na drogy: https://tydenikpolicie.cz/na-vaclavskem-a-staromestskem-namesti-v-praze-probehla-bezpecnostni-akce-zamerena-na-cizince-a-na-distribuci-drog/?fbclid=IwAR23nfyNkk9iOE1CLy1G-c_6hqzwA7MWv9vmK3LkwV7IuJhihwEVD_cNCuM

 

Pražané se zlepšili v třídění a recyklaci kovových odpadů: https://www.prazskyden.cz/prazane-pokorili-rekord-v-mnozstvi-vytridenych-kovovych-obalu/?fbclid=IwAR0dAXEvrwGI6AXzCiyvYZOSv29xknePhvbNJ23X7Wr0ZOHlXqjCXArFchk

 

Z gesce Hany Kordové Marvanové

Stále pokračuje Hančino úsilí při hledání vhodného umístění pro expozici Muzea paměti XX. století: "Příští týden se na Magistrátu sejde pracovní skupina, která by měla zmapovat možnosti umístění sídla Muzea. Škoda, že máme v ČR vládu, premiéra a ministra kultury, pro které toto téma není priorita. Až bude u nás lepší vláda, chtěla bych, aby Praha spolupracovala na tom s vládou, a Muzeum by pak mohlo být třeba v Petschkově paláci nebo v Pankrácké věznici.

 

Ve středu proběhla tisková konference, na níž Hanka zveřejnila výsledky dosavadních jednání o sdíleném ubytování a shrnuje hlavní cíle na svém FB profilu:

"1. Společný postup evropských měst a prosazení celoevropské legislativy, zejména poskytování informací ze strany platforem městům.


 

2. Čtyřbodový legislativní záměr na změnu živnostenského zákona, zákona o cestovním ruchu, občanského zákoníku a stavebního zákona. Klíčové je pro nás, aby Praha měla informace od platforem o pronajímaných bytech a mohla důsledně vymáhat dodržování stávajících povinností hostitelů. Chceme posílit práva jednotlivých vlastníků bytů v domech, kde jsou takto byty pronajímány, a pravomoci obcí. Rovněž je nutné změnit stavební předpisy, aby byty trvale poskytované k pronájmu přes Airbnb musely projít rekolaudací podobně jako hotely.

3. Posílit spolupráci Městské policie, policie státní a živnostenských odborů v případech stížností obyvatel zejména v centru, abychom v maximálně možné míře důsledně vymáhali dodržování současných povinností (placení poplatků z pobytu, živnostenské oprávnění hostitele, hlášení provozovny a označení provozovny)."

Tiskové konference se zúčastnili i pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher i zástupci spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy, s nimiž jsem se dohodla na spolupráci při řešení akutních problémů rezidentů v centru.

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/aktualni_deni_v_oblasti_kratkodobych.html 


 

Hezké dny, na slyšenou za dva týdny a doufám na viděnou s mnohými na naší programové konferenci.


 

Vlasta Urbánková 

Autor: Vlasta Urbánková