Hlavní stránka O nás RUD Novela zákona je nadějí pro obce

Novela zákona je nadějí pro obce

13. 6. 2011

Na celostátním sněmu Starostů a nezávislých (STAN) došlo k odtajnění návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD) i dalších záměrů vládní koalice, např. v otázce církevních restitucí.

 

V sobotu 4. června proběhl v pražských Průhonicích již 3. celostátní sněm politického hnutí Starostové a nezávislí. Měl jsem příležitost být jeho přímým účastníkem. Za účasti zástupců vládních koaličních partnerů TOP09, ODS a VV byli Starostové seznámeni ministrem Kalouskem s detaily navrhované novely zákona o RUD. Tento zákon pochopitelně zástupce místních samospráv eminentně zajímá. Už i proto, že se o jeho nápravu snaží více než deset let. Z minulosti v něm totiž přetrvávají zásady a pravidla, která nespravedlivě zvýhodňují několik velkých měst na úkor všech ostatních obcí. 
Na vysvětlenou - při územně správní reformě v roce 2000 došlo ke zrušení okresních úřadů, ale na Brno, Plzeň, Ostravu a Prahu byly stále uplatňovány zvláštní koeficienty za zrušené okresní samosprávy Brno-venkov, Plzeňsever, Plzeň-jih a Plzeňměsto, Ostrava-město, Prahavýchod a Praha-západ. Tím pobírají již přes deset let uvedená města bez jakéhokoli racionálního důvodu více peněz, než všechna ostatní města a obce. Např. příjem Prahy ze sdílených daní na jednoho obyvatele převyšoval obce 6,5krát. Příjem měst Plzně, Brna a Ostravy v současnosti převyšuje příjmy ostatních krajských a statutárních měst 2-1,7krát. 
Zatímco první korekce zákona z roku 2008 rozdíl mezi nejméně příjmovou obcí a Prahou snížila tento rozdíl z 6,5 násobku na 4,5 násobek, tato navrhovaná změna již počítá s maximálně 3,5 násobkem, který se alespoň blíží starosty požadovanému trojnásobku. V okolních státech se tento ukazatel pohybuje zpravidla na 2,5 násobku. 
Pokud se tedy podaří tento návrh prosadit a odhlasovat zákonodárci, mohou být všechny obce (až na dotčená 4 velká města) připraveny na vylepšení svých rozpočtů. Že se rozhodně nejedná o nějaké „kosmeticky nevýznamné“ částky, svědčí hrubé výpočty, které si může každý zájemce spočítat sám. 
Pro příklad uvádím přibližný nárůst ročních příjmů například ve srovnatelném Žatci a Lounech (zhruba stejný počet obyvatel) o cca 30 milionů, Podbořany o cca 14 milionů, Postoloprty o cca 11 milionů atd. 
Celkově lze říci, že by si polepšily všechny obce od 100 až do 100 tisíc obyvatel a nejvíce z nich ty od 2 do 5 tisíc obyvatel. 
 
O autorovi | Erich Knoblauch, účastník sněmu
Region | Severní Čechy

Autor: Žatecký a lounský deník