Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Výzva vedení hnutí STAN k Vládě České republiky

Výzva vedení hnutí STAN k Vládě České republiky

14. 3. 2020

Podporujeme úsilí vlády zamezení šíření koronaviru. Dosavadní opatření vlády považujeme za opodstatněné a je třeba je v této nelehké situaci respektovat. Na základě informací a podnětů z obcí a krajů však žádáme o řešení dalších zásadních problémů.
 

Výzva vedení hnutí STAN k Vládě České republiky

Výzva vedení hnutí STAN k Vládě České republiky

Současný nedostatek ochranných zdravotnických pomůcek je alarmující, na mnoha místech chybí zcela. Ohrožuje to především životy všech zdravotníků, kteří jsou v první linii, připraveni nepřetržitě zachraňovat lidské životy. 

  • Vyzýváme proto vládu, aby udělala vše pro ochranu zdravotníků. Pokud je ohrožuje nedostatek zdravotních pomůcek a hrozí, že ve velkém podlehnou pandemii, pak jsou všechna ostatní opatření zbytečná, o nemocné by neměl kdo pečovat. Kraje hlásí, že dodané zásoby jsou zcela nedostatečné: například Zlínský kraj by jich v současné situaci pro své nemocnice a záchranky potřeboval nejméně 80 000, vláda dodala však pouhých 3800 kusů. Situace v dalších krajích je obdobná. Zajistit ochranu zdravotnického personálu je v dnešní době zcela zásadní.
  • Vyzýváme vládu, aby urychleně řešila kapacitu testování na virus - množí se případy, kdy se lidé s příznaky testu nedomohou. Ani přísná karanténa nepomůže, pokud není přehled o nakažených. Cílená péče o nakažené (a vysoká míra jejich odhalení), aktivní vyhledávání nakažených a individuální přístup. To je alternativa plošnému restriktivnímu řešení, které zvolila ČR a může být účinné.
  • Vyzýváme vládu, aby lépe informovala kraje i jednotlivé obce. Právě starostové potřebují mít včasné a relevantní informace, aby mohli aplikovat potřebná opatření. Od našich starostů se však dozvídáme, že dostávají informace velmi strohé, a především z médií. Abychom dokázali efektivně řešit krizi, potřebujeme zlepšit organizaci směrem dolů – k osobám, které informace předávají přímo k občanům.
  • Ve všech záležitostech jsme připraveni vládě pomoci a táhnout za jeden provaz, protože to dnešní složitá doba vyžaduje.