Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vláda nesplnila, co slíbila. Prodloužení nouzového stavu o 30 dní nepodpoříme

Vláda nesplnila, co slíbila. Prodloužení nouzového stavu o 30 dní nepodpoříme

9. 12. 2020

Sněmovna bude v rámci mimořádného jednání hlasovat o dalším prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy hnutí Víta Rakušana vláda neplní to, k čemu ji Sněmovna zavázala. Předešlé týdny v nouzovém stavu vláda podle Starostů a nezávislých nevyužila k zavedení potřebných kroků, kterými by ochránila nejrizikovější skupinu obyvatel, připravila strategii pro vakcinaci společnosti, navýšila kapacity testování či zefektivnila trasování. Proto prodloužení nouzového stavu o třicet dní poslanci STAN nepodpoří.

Vláda nesplnila, co slíbila. Prodloužení nouzového stavu o 30 dní nepodpoříme

Vláda nesplnila, co slíbila. Prodloužení nouzového stavu o 30 dní nepodpoříme

Rozhodnutí vlády jsou podle předsedy STAN nadále zmatečná a argumentačně slabá. Systém PES ani přes výzvu poslanců nepočítá se situací bez nouzového stavu a vláda tak nedodržuje přijatá usnesení Sněmovny.

„Vláda jen neustále slibuje, jak nouzový stav využije, ale nic z toho neplní. Ačkoliv se ministr zdravotnictví zavázal zveřejněním systému uvolňování, ve kterém nebude nutné být v nouzovém stavu, nestalo se tak. V současné chvíli je ale systém PES nastaven způsobem, že v každém z jeho stupňů je nutné přebývat v režimu nouzového stavu. Nesouhlasíme s tím, aby se nouzový stav stal pro vládu běžnou záležitostí. Prodloužení o třicet dní proto nemůžeme podpořit,“ vysvětluje stanovisko hnutí předseda Vít Rakušan.  

Dlouhodobým problémem, na který hnutí STAN upozorňuje, je nedostatečná komunikace ze strany vlády.

Domnívám se, že vláda si nyní za svoji komunikaci, zmatky a neplnění závazků nezaslouží to, aby naše hlasy přispěly k opětovnému prodloužení stavu na tak dlouhé období. Sněmovna má mít kontrolu nad činností vlády i v krizové době. Nemůžeme jim tu dát třicet dní k dispozici, ať si ministři dělají, co chtějí. Obzvlášť, když neplní své předchozí sliby a v řešení krize opakovaně selhává. Nedokázala si získat klíčovou důvěru občanů, a namísto aby je motivovala k dodržování pravidel, zavádí tvrdé restrikce a militantní přístup k lidem,“ dodává Rakušan.

Hnutí STAN chce změnit vládní novelu, která ohrožuje právo veřejnosti na přístup k informacím

Poslanci Starostů a nezávislých podpoří předloženou novelu zákona pouze v případě, že bude odsouhlasen komplexní návrh, na kterém se podíleli ve spolupráci s dalšími politickými stranami a organizací Rekonstrukce státu.

„Vládní novela je útokem na svobodný přístup k informacím, který naše země za třicet let nepamatuje. Návrh obsahuje významné zásahy do práva na informace, aniž by prošly řádným meziresortním řízením a povinným posouzením dopadů. Proto jsme s Rekonstrukcí státu připravili komplexní návrh, který eliminuje všechny negativní důsledky vládní změny,“ upřesňuje Oldřich Kužílek (STAN), expert pro otevřenost veřejné správy.

Informace o komplexním pozměňovacím návrhu zde.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN