Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři STAN: Daňový balíček je paskvil, jsme pro jeho zamítnutí

Senátoři STAN: Daňový balíček je paskvil, jsme pro jeho zamítnutí

3. 12. 2020

Senátory čeká 3. schůze Senátu, kde budou mimo jiné projednávat již tolik diskutovaný daňový balíček. Většina členů senátorského klubu Starostové a nezávislí jsou pro zamítnutí zákona. Pokud by tato varianta neprošla, jsou připraveni s ohledem na rozpočtovou odpovědnost pomoci jednotlivcům i obcím a krajům.

Senátoři STAN: Daňový balíček je paskvil, jsme pro jeho zamítnutí

Senátoři STAN: Daňový balíček je paskvil, jsme pro jeho zamítnutí

„Senátorský klub Starostové a nezávislí je přesvědčený, že uprostřed koronavirové krize bez znalosti jejích finančních důsledků není rozumné pro výnosy státního rozpočtu v příštím roce snižovat daně. Proto bude většina členů hlasovat pro zamítnutí daňového balíčku. Snižování daní v této podobě nyní nepodporuje odborná veřejnost a ani většina veřejného mínění. Snižování daní na dluh je dle našeho názoru chybou,“ říká senátor za hnutí STAN Mikuláš Bek.

Senátoři apelují na Vládu ohledně otevření lyžařských areálů

Klub Starostové a nezávislí v čele se senátorem a starostou Vrchlabí Janem Sobotkou apeluje na Vládu ČR, aby neprodleně rozhodla o znovuotevření skiareálů. Zároveň upozorňuje na to, že k jejich uzavření není dostatek argumentů. Podobnou výzvu Vládě adresoval už Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Česká unie cestovního ruchu a Asociace horských středisek. Jedním z důvodů vládního opatření je tlak některých evropských zemí, aby se ČR připojila k zákazu provozu lyžařských areálů přes vánoční svátky. V současné době je zakázáno užívat lyžařské vleky a lanové dráhy veřejností do 12. prosince 2020.

„Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Apeluji na nejvyšší představitele, aby rozhodnutí o tom, jak začne zimní sezona na horách, učinili co nejdříve. Provozovatelé lyžařských areálů nemohou otevřít střediska ze dne na den. Již nyní je připravují, vyrábí technický sníh i s rizikem, že nebude potřeba, nabírají sezónní zaměstnance apod.,“ říká vrchlabský senátor Jan Sobotka (STAN).

„Lyžování je venkovní aktivita, a jestliže budou moci být od 3. 12. za jasně stanovených pravidel otevřené obchody, služby, restaurace, sportoviště či zoologické zahrady, proč je zakázáno užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností ve volné přírodě. Případná omezení by nezasáhla pouze skiareály, ale celé regiony,“ upozorňuje Jan Sobotka a dodává: „Lyžařské areály včetně hotelů mají zpracovaný odpovídající systém a opatření k ochraně zdraví. Pokud se k plošnému zákazu nepřipojí Rakousko, hrozí, že Češi vyjedou za sportem k sousedům.“

Senát bude volit člena dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu

Senátoři mohou do 4. prosince podávat nominace na místopředsedu dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Klub Starostové a nezávislí na tuto pozici nominují senátora a starostu Petrovic Petra Štěpánka (STAN).
 
„Státní zemědělský intervenční fond významně ovlivňuje konkurenceschopnost našeho zemědělství a lesnictví. Je třeba si uvědomit, že v roce 2020 rozděluje například v Programu rozvoje venkova 60 mld. Kč a na přímých platbách 23 mld. Kč. Díky tomu, že jsem v intenzivním styku se zemědělci, lesníky i rybáři, mám zpětnou vazbu od konkrétních žadatelů,“ uvádí senátor z klubu Starostů a nezávislých Petr Štěpánek.

„Jako starosta obce vnímám SZIF jako důležitý nástroj pro udržitelný život ve venkovských sídlech. V případě zvolení jsem připraven dohlédnout na spravedlivé a koncepční použití těchto finančních prostředků. Musí být zachován princip rovného přístupu všech žadatelů. Za nutné také považuji zjednodušení administrace žádostí o dotace. Malý zemědělec si nemůže dovolit platit tým odborníků na dotační problematiku,“ dodává Štěpánek.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN