Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Naše země opět nesmí začít nesmyslně ohýbat páteř

STAN: Naše země opět nesmí začít nesmyslně ohýbat páteř

20. 10. 2016

Starostové a nezávislí včera a dnes vyvěsili na svých radnicích a úřadech tibetskou vlajku. Jedná se o reakci na společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky, kteří se distancovali od návštěvy dalajlamy. STAN naopak dalajlamu v naší zemi vítají a upozorňují, že bychom neměli opět začít ohýbat páteř, už z důvodu naší historické zkušenosti.
STAN: Naše země opět nesmí začít nesmyslně ohýbat páteř

STAN: Naše země opět nesmí začít nesmyslně ohýbat páteř

Vyjádření

Petr Gazdík, předseda STAN: „Starostové a nezávislí nesouhlasí s postojem čtyř nejvyšších představitelů České republiky vůči návštěvě dalajlamy. Na svých radnicích a úřadech jsme proto vyvěsili tibetské vlajky, které mají symbolizovat naši podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajlama bezpochyby je. V našich městech a obcích je vždy vítaný.“

Prohlášení STAN k návštěvě Jeho Svatosti dalajlamy

Uznávaná duchovní autorita, dalajlama, již po jedenácté dorazil na návštěvu České republiky. Pocta, které se naší zemi dostalo, čerpá z jeho letitého přátelství k naší zemi, prezidentu Václavu Havlovi, ze společné víry ve svobodu, soucitu a přátelství mezi národy. Poprvé letos však nejvyšší ústavní představitelé naší země nepokrytě jeho návštěvu zpochybňují ujišťováním Čínské lidové republiky, že náš stát uznává politiku jedné Číny, jejíž představitelé přijímání dalajlamy ostře odsuzují. Netušíme, jak může duchovní vůdce náboženského směru narušovat územní integritu Číny, zvláště poté, co se sám dobrovolně vzdal politické moci.

Naše země si hrůzná období protektorátní vlády, loutkových vlád řízených z Moskvy, dobu nesvobody, totality a nadbíhání různým ideologiím a režimům s bezpočtem mrtvých, zmrzačených, vyhnaných, znárodněných, okovaných, dobře pamatuje. Neměli bychom zapomínat na hodnoty, které nám dnes připadají samozřejmé. Měli bychom být zemí, která se těší z návštěv duchovních autorit a vnímá je jako vzájemné obohacení.

Starostové a nezávislí vítají dalajlamu v naší zemi, v každé obci a každém městě. Je naším vítaným hostem, třebaže čtveřice nejvyšších ústavních představitelů naší země napíše bezpočet opakovaných servilních ujištění do Číny.

Naše země by neměla opět nesmyslně začít ohýbat páteř. Prožili jsme tak již mnoho desítek let.

Starostové a nezávislí

Autor: Tiskové STAN