Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rodiče samoživitelé potřebují okamžitou podporu státu

Rodiče samoživitelé potřebují okamžitou podporu státu

3. 3. 2021

Na středečním večerním jednání Sněmovny byl na program jednání zařazen bod, týkající se mimořádného příspěvku pro rodiny samoživitelů. Návrh na jednorázovou podporu této skupiny občanů podali zástupci hnutí STAN už v září. Samoživitelky a samoživitelé jsou totiž v současné koronavirové krizi podle mnoha dat jednou z nejohroženějších skupin, jejichž existenční problémy se stále více prohlubují.

Rodiče samoživitelé potřebují okamžitou podporu státu

Rodiče samoživitelé potřebují okamžitou podporu státu

„Chceme reálně pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. Vláda v prosinci odsouhlasila jednorázovou podporu pouze pro důchodce formou tzv. rouškovného, ale rodiny samoživitelů na onen příspěvek nedosáhly. Přitom právě tyto skupiny jsou v době všech dosud vydaných omezení nejvíce postižené, mnoho z nich přišlo o práci a zůstali na výchovu dětí sami. Forma distanční výuky jim navíc způsobuje významný zásah do rodinného rozpočtu. Řadě z nich tak nezbývá nic jiného, než být odkázán na podporu svých příbuzných a přátel. Stát by se měl ale o své občany postarat sám,” zdůvodnil návrh předseda hnutí Vít Rakušan. 

Návrh hnutí STAN počítá s mírnou úpravou na základě politického kompromisu, která bude obsahovat okamžitý příspěvek ve výši 6000 korun a bude zahrnovat skupiny osamělých rodičů s dětmi do 18 let. Žádost budou podávat rodiče bez ohledu na počet dětí. Tento návrh předpokládá rozpočtový dopad ve výši 800 mil. korun. Upravená podoba návrhu by již měla odpovídat výtkám MPSV ze stanoviska vlády.

„Věříme, že náš návrh, na kterém jsme pracovali i se senátorem Markem Hilšerem, bude znamenat podporu těm, kteří ji teď nejvíce potřebují. Na podzim jsme podobně pomohli i lidem v rámci potravinových bank. Díky kompromisu snad schválíme podporu i nyní. Pro rodiny samoživitelů není současná situace vůbec jednoduchá, většina z nich se dostává do finančních i psychických problému a čekají na stimul, který jim dá naději, že je stát nehodí přes palubu. Pokud necháme neúplné rodiny padnout pod hranici chudoby, dopady na děti samoživitelů mohou být nedozírných rozměrů,” dodala Věra Kovářová. 

Fakta o vlivu pandemie na rodiny samoživitelů a samoživitelek:

  • 80 % samoživitelů podle statistik uvádí negativní zásah pandemie do jejich života
  • 11 % samoživitelů, kterých se pandemie dotkla, ztratila práci už během jarní vlny
  • Mnohým z nich se snížil měsíční příjem až o 10 tisíc korun
  • 13 % rodin přišlo o příjem z výživného na děti
  • 40 % dotazovaných uvedlo, že vlivem snahy o větší úspory nakupují levnější a méně kvalitní potraviny 
  • až 20 % lidí se dostalo kvůli pandemii na hranici chudoby

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN