Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Štěpánek: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce. Chci zachovat značku Česká potravina

Štěpánek: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce. Chci zachovat značku Česká potravina

9. 3. 2021

Velmi diskutovaná novela potravinářského zákona dorazila do Senátu. Tento týden ji budou posuzovat senátoři ve výborech a komisích. Senátor Petr Štěpánek, člen Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, přichází s pozměňovacím návrhem, který má zrušit navržený povinný podíl českých potravin v obchodech. 

Štěpánek: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce. Chci zachovat značku Česká potravina

Štěpánek: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce. Chci zachovat značku Česká potravina

"Návrh na povinné kvóty, který vylezl ze Sněmovny, domácí producenty spíše vyděsil, než aby v něm viděli pomoc. Zemědělci, se kterými jsem jednal, se obávají tlaku na ceny potravin ze strany obchodních řetězců,“ říká k novele potravinářského zákona senátor Petr Štěpánek. Podle jeho názoru je tento návrh dokonce v rozporu s evropským právem.

„Pokud někdo tvrdí, že tento návrh pomůže českým zemědělcům, tak nemluví pravdu. Naopak jim výrazně uškodí. Ze strany zemědělců není po takových kvótách vůbec žádná poptávka. Ve výsledku by to poškodilo jak zemědělce, tak kvůli vyšším cenám i samotné zákazníky, a proto navrhuji toto ustanovení vyškrtnout,“ dodává senátor. 

Návrh zákona také ruší označení „česká potravina“, které má nahradit pojem „potravina z krátkého dodavatelského řetězce“. Návrh senátora Štěpánka počítá se zachováním již zažitého pojmu. „Jde o zbytečné slovíčkaření a přílišnou kreativitu poslanců. Zrušení názvu česká potravina nedává žádný smysl. Navrhuji proto ponechat název tak, jak jsme na něj zvyklí,“ říká na závěr senátor.

Pozměňovací návrh senátora Štěpánka v úterý podpořila Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. O návrhu by měl Senát hlasovat na své schůzi 17. března.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN