Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Povinné testování ve firmách je krok správným směrem, měl ale přijít dříve

Povinné testování ve firmách je krok správným směrem, měl ale přijít dříve

2. 3. 2021

Zástupci hnutí STAN opakovaně upozorňovali vládu na důležitost zavedení povinného testování ve firmách, čímž by se předešlo vzniku dalšího ohniska nákazy. Klíčová je také dostupnost samotných testů, které musí splňovat vysoké standardy kvality ověřené nezávislými studiemi, což se stále neděje. Místo toho, aby vláda přišla s jasně nastavenými pravidly spolu s vyhlášením nového nouzového stavu, řeší opět vše za pochodu. Na dnešním jednání Sněmovny také znovu navrhnou Starostové zařazení bodu o podpoře pro samoživitelky a samoživitele.

Povinné testování ve firmách je krok správným směrem, měl ale přijít dříve

Povinné testování ve firmách je krok správným směrem, měl ale přijít dříve

„Tři měsíce upozorňujeme na to, jak klíčové je masivní testování ve firmách. Pokud budeme testovat zaměstnance, můžeme účinně bojovat s pandemií, a zároveň tím předejít úplnému zavření průmyslu. Firmy, které už testování spustili, hlásí včasné zachycení nákazy. Na to ale ona dobrovolnost nestačí. Ocitli jsme se ve chvíli, kdy čísla opět stoupají. Jak je tedy možné, že ministr Havlíček řeší testování až teď? Vládě opět chybí plán a je u všeho krok pozadu. Tímto stylem není možné, aby se opatření začala za tři týdny uvolňovat, jak vláda naivně tvrdí,” popsal předseda Vít Rakušan. 

Předseda hnutí také vyzval vládu, aby zvýšila kompenzační částku za testovací sady na minimálně 80 korun, které by firmy mohly využít ve svých provozovnách, a zároveň se jednalo o prověřené a kvalitní testy. Takové mimo jiné nabízejí i české společnosti, jejichž citlivost odpovídá standardním PCR testům. 

„Musí být připravená logistická distribuční síť, firmy musí vědět, jak se bude postupovat. Vláda nyní nabízí testy, které získala pochybným způsobem pro potřeby škol, ale nikdo neví, jak by jí pak firmy měly za tyto sady zaplatit. Apelujeme na ministryni Maláčovou, aby připravila úpravu pracovněprávní povinnosti a existoval předpis pro nařízení testování v době pandemického rizika,” doplnil Rakušan. 

Dalším problémem je podle Rakušana náhlé zavření závodních jídelen, jejichž rozhodnutí se provozovatelé dozvěděli ze dne na den. Nepřipravenost vlády je podle něj do nebe volající. 

Předseda hnutí se také znovu pokusí na plénu zařadit bod o přímé podpoře samoživitelkám. Stát by měl pomáhat v současné krizi nejen důchodcům, ale i osamělým rodičům, kteří upadají do existenčních problémů. Návrh hnutí STAN ale dlouhodobě blokují některé vládní strany. 

 

Farský: Zachování čtrnácti volebních obvodů zaručí stejnou váhu hlasů každého voliče

Na čtvrtek byla svolána mimořádná schůze, na které bude projednána nová podoba volebního zákona. Minulý týden proběhla schůze představitelů obou komor Parlamentu s představiteli politických stran, ze které vzešla shoda na části nového zákona. 

„Dohodli jsme se na zachování stávajícího počtu volebních obvodů, hlasy svoji silou budou vyrovnané a už se tedy nemůže stát, aby byl jeden poslanec zvolen silou 43 tisíc hlasů a druhému by stačilo hlasů o polovinu méně. Pro koalice budou nastaveny dvě úrovně načítací klauzule, o jejichž úrovni ještě budou probíhat debaty. Dobrou zprávou je, že tři ze čtyř předložených návrhu jsou ve shodě, takže doufám, že čtvrteční schůze posune vyjednávání dál a na podzim proběhnou volby tak, jak mají,” vysvětlil situaci předseda klubu Jan Farský. 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN