Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně

Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně

3. 5. 2023

Hnutí STAN přichází s návrhem autonomního usnesení Sněmovny, které má zefektivnit debatu na plénu dolní komory Parlamentu a chránit tak demokratické principy. Návrh mimo jiné zkracuje dobu promluvy pro přednostní práva na třikrát 15 minut. Starostové a nezávislí tím plní svůj slib, že najdou vhodné řešení, jak umožnit fungování Sněmovny bez paralyzujících obstrukcí a současně bez omezení práv opozice na vyjádření názoru. Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan návrh předal zástupcům všech koaličních klubů. O jeho podobě je hnutí STAN připraveno jednat.  

Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně

Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně

Podnětem pro vznik tohoto návrhu autonomního usnesení byla zejména nedávná schůze k valorizaci důchodů trvající několik dní. Během ní byla veřejnost svědkem zneužívání obstrukcí k zablokování jednání Sněmovny. „Parlamentní diskuse je nesmírně důležitá, ale musí být také věcná. Nadměrné zdržování, případně až zablokování parlamentního jednání, vede ke znehodnocení práce Sněmovny a obecně parlamentní demokracie v očích veřejnosti. Tomu bychom chtěli tímto usnesením zabránit,“ komentoval důvody předložení autor návrhu předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan. 

Usnesení obsahuje vedle zkrácení řečnické doby pro osoby s přednostním právem na třikrát 15 minut i například zkrácení doby vystoupení pro poslance, kteří nedisponují přednostními právy, a to na jedenkrát 5 minut při projednávání pořadu schůze. Návrh usnesení zachovává svými nástroji principy pluralitní sněmovní diskuze.