Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ministři Rakušan a Balaš navštívili kraje

Ministři Rakušan a Balaš navštívili kraje

23. 1. 2023

V pátek 20. ledna vyrazili ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan a ministr školství Vladimír Balaš na návštěvu regionů. V průběhu celého dne navštívil předseda Rakušan několik měst a obcí v Ústeckého kraje, ve kterých se setkal s příznivci hnutí STAN a diskutoval s nimi o aktuálních otázkách.

Ministři Rakušan a Balaš navštívili kraje

Ministři Rakušan a Balaš navštívili kraje

Na jeho programu nechyběla návštěva strojírny v Litvínově, po jejímž boku vyrostla střední průmyslová škola nebo osada Lesná, ve které se setkal se zástupci krajského výboru hnutí. Celý den ministr Vít Rakušan zakončil v Klášterci nad Ohří, kde se starostou Štěpánem Drozdem navštívil Kulturní centrum i problémovou lokalitu. Ministr školství Balaš na svém výjezdu v Moravskoslezském kraji navštívil vybraná školská zařízení ve všech úrovních vzdělávacího systému.

Na cestě po Ústeckém kraji ministr Vít Rakušan navštívil společnost Strojírna Litvínov, která funguje již od roku 1999. Ministr zde nejvíce ocenil nastavenou spolupráci mezi strojírnou a střední průmyslovou školou, kterou společnost před rokem otevřela. Realizace tohoto projektu byla reakcí na nedostatečné množství kvalifikovaných pracovníků. To, že je tento systém funkčním řešením problému dokazuje i fakt, že mnoho žáků po ukončení školy do firmy nastoupí. Do budoucna je v plánu rozšíření školy o novou budovu a navázání spolupráce s dalšími firmami, které v regionu působí. “Vážím si pozvání  a velmi oceňuji způsob, jakým majitelé strojírny přistupují k propojení praxe se vzděláním studentů. Žáci mohou do firmy docházet na praxi a získávat tak zkušenosti v oboru,“ zhodnotil předseda Vít Rakušan 

V Litvínově se ministr setkal také s policisty v místním sídle městské a státní policie. Diskutovali společně především o monitoringu města a o situaci v jedné z největších českých vyloučených lokalit – litvínovském sídlišti Janov. 

Dalším bodem na programu bylo setkání s příznivci hnutí STAN, členy krajského výboru hnutí a některými starosty Ústeckého kraje v osadě Lesná. V horském hotelu, kde se debata konala, diskutovali hosté s ministrem Rakušanem o nelegální migraci nebo budoucnosti České pošty.  

Závěrečnou zastávkou byl Klášterec nad Ohří. Zde se Vít Rakušan setkal s jeho starostou Štefanem Drozdem (STAN), který ho provedl novou budovou Kulturního centra. “Realizace projektu komunitního centra je skvělou ukázkou práce našich starostů. Využití takových staveb je pak pro obec nebo město bohaté. Tak jak můžeme vidět v případě centra v Klášterci nad Ohří, kde poskytuje zázemí místním spolkům, hudebníkům a městské knihovně,” dodal na poslední zastávce Vít Rakušan.

Prohlídku prostor škol i návštěvu výuky stihl ministr Balaš na svém výjezdu ve Moravskoslezském kraji

Ministr Balaš ve svém programu zavítal na základní školy ZŠ Hradec nad Moravicí a ZŠ Branka u Opavy, kde také proběhla debata jak s žáky tak s pedagogickým sborem. Následovala návštěva i Mendelova gymnázia v Opavě, které oslavilo 140 let od jeho vzniku. Poslední zastávkou pak bylo setkání s vedením Slezské účastnil besedy s oběma rektory, kteří mj. poukázali na problémy financování rozvoje univerzit a také na nedostatečné resp. nerovné finanční ohodnocení vysokoškolských pedagogů. Neodmyslitelná část návštěvy byla věnována rovněž diskuzi s příznivci a podporovateli hnutí STAN. “Dnešní výjezd znovu ukázal, jak profesionálně ale pro studenty zároveň velmi zajímavě, lze vést výuku a přinášet jim důležitá fakta i jinak než je tradiční memorování, na které jsme byli zvyklí v minulých desetiletích,” zhodnotil po návštěvě ministr Vladimír Balaš.

Fotoalbum