Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ministr Jozef Síkela: Zahájili jsme rekonstrukci české energetiky

Ministr Jozef Síkela: Zahájili jsme rekonstrukci české energetiky

2. 6. 2022

Poslanci dnes na návrh ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely za hnutí STAN schválili novelu energetického zákona, která má zajistit větší energetickou bezpečnost České republiky a ochránit spotřebitele. Předloha zavádí tzv. princip „Use it or lose it“ a upravuje režim dodavatele poslední instance. Novela také umožňuje odvolat členy Rady ERÚ v případě porušení zákona při výkonu funkce.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Jsme v energetické válce s Ruskem a na tu jsme po zanedbávání energetické bezpečnosti ze strany minulých vlád jen minimálně připraveni. Dneškem jsme proto zahájili rekonstrukci energetiky České republiky. Jsem rád, že první opatření, tedy ta, která už nesnesla odkladu, dnes Sněmovna schválila ve stavu legislativní nouze,” uvedl ministr průmyslu o obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela. 

Dodal, že hlavním cílem z hlediska posílení energetické bezpečnosti je nyní zajistit dostatek zásob plynu před příští zimou. K prvnímu červnu tohoto roku bylo v tuzemských zásobnících přibližně 1,85 miliardy metrů krychlových plynu, tedy více než o miliardu víc než loni. Zásobníky tak jsou nyní naplněny asi z 55 procent. 

„Chceme se ale ještě pojistit. A proto jsme se poučili ruskou taktiku, kterou společnost Gazprom aplikovala vůči Evropě před minulou zimou. Gazprom totiž loni nenaplnil před topnou sezónou zásobníky s plynem, které měl po Evropě pronajaty. Zvýšil tím tlak na růst cen plynu a elektřiny a navíc zvýšil hrozbu nedostatku plynu v Evropě. Proto jsme dnes ve Sněmovně prosazovali opatření nazvané Use it or lose it,” vysvětlil ministr. 

Pravidlo stanoví, že firmy, které si pronajmou kapacity v tuzemských zásobnících, budou muset tuto kapacitu využít, jinak o ní přijdou a dostane ji k dispozici jiná společnost. 

Novela současně upravuje režim dodavatele poslední instance. „Dodavatel poslední instance se v krizi po pádu Bohemia Energy, kdy do něj spadlo několik set tisíc odběratelů, sice osvědčil, můžeme ho ale ještě zdokonalit. Proto jsme prosadili pravidlo, že zákazník, který v režimu DPI řádně hradil platby za elektřinu nebo plyn, automaticky přejde na standardní tarif u dodavatele, od něhož energie odebíral v režimu DPI. Na standardní produkt přejde spotřebitel automaticky po třech měsících v režimu DPI,” řekl Síkela. 

Loňský krach Bohemia Energy současně odhalil i nedostatečnou akceschopnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Povinnosti ERÚ je podle zákona chránit spotřebitele. Zákon ale definuje jen velmi omezené podmínky, za kterých by byli členové rady odvolatelní. Novela také jasně vymezuje hierarchii vedení úřadu. 

„Toto je teprve začátek naší rekonstrukce energetiky. Na konci června předložíme další, rozsáhlejší novelu energetického zákona. Ta přinese například zjednodušení povolovacích procesů pro rozvoj obnovitelných zdrojů,” uzavřel Síkela.

Autor: Sára Beránková