Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Krutáková: Kalamitní stav hrabošů je nebezpečný, nelze ale ohrožovat jiné druhy

Krutáková: Kalamitní stav hrabošů je nebezpečný, nelze ale ohrožovat jiné druhy

24. 1. 2020

"Populační exploze hraboše polního je nebezpečná minimálně ze dvou důvodů: zaprvé kvůli přemnožení dochází k obrovským škodám na polnostech, zadruhé se extrémně zvyšuje riziko nákazy významných onemocnění přenosných na člověka - např. tularémie, leptospiróza, klíšťová encefalitida, borelióza a další. Stylem plošného hubení, který využívá MZe je však ohrožena lesní zvěř," říká Jana Krutáková. 

Krutáková: Kalamitní stav hrabošů je nebezpečný, nelze ale ohrožovat jiné druhy

Krutáková: Kalamitní stav hrabošů je nebezpečný, nelze ale ohrožovat jiné druhy

Chtěla proto interpelovat ministra zemědělství Miroslava Tomana, zda by nemohl zvážit místo plošné aplikace jedu na hraboše aplikaci, která by byla bezpečnější a sice prostřednictvím aplikačního přístroje, jako je například Wumaki C9. 

Nedostupnost léků není žádná legrace
 
„Na počátku roku trápily Česko nedostatečné zásoby některých léků, u kterých navíc nemusí být alternativa. Nedostatek některých typů léků však není legrace. Výpadek těchto léků může pacientům způsobit vážné zdravotní potíže, zvlášť pokud se jedná o srdeční problémy,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, která zavádí tzv. emergentní systém. Ten by měl zajistit, aby dodavatel léků byl povinen dodat chybějící lék na lékárnu do 2 dnů, jinak mu budou hrozit značné sankce.

Kovářová se proto ptala ministra zdravotnictví: „Jak se řeší současná situace s nedostatkem léků na předpis, tedy před novelou o emergentním systému? Kdy předpokládáte, že se novela zákona dostane k nám do Poslanecké sněmovny a skutečně tato novela pomůže zabránit nedostupnosti léků v České republice?“

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN