Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Praha zakáže novou vyhláškou herní automaty

Praha zakáže novou vyhláškou herní automaty

15. 1. 2020

Hlavní město Praha připravuje novelu vyhlášky o regulaci hazardu, která zakáže provoz technických hazardních her neboli automatů. Praha se tak vydá stejným směrem jako další města v České republice.

Praha zakáže novou vyhláškou herní automaty

Praha zakáže novou vyhláškou herní automaty

„Poslední vyhláška o regulaci hazardu je z roku 2015. Ta bohužel nepřinesla omezení řady heren, které se tváří jako kasina, ale ve skutečnosti jsou to jen místa plná automatů, na nichž může s výjimkou krátkých přestávek hrát skoro kdokoli ve dne v noci. Technické hazardní hry neboli automaty, jsou špatnou vizitkou města. Jsou totiž nejvíce návykové a je na ně navázána i nejrůznější kriminalita, takže jde jak o sociální, tak bezpečnostní riziko,“ říká k návrhu radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN)

Všechny městské části byly požádány o stanovisko k danému návrhu. Většina městských části s novým návrhem vyhlášky souhlasí.

„Jsem si vědoma, že to připraví městské části o značnou část příjmů, z nichž financují sportovní a podobné aktivity. Proto chci zároveň prosadit, aby hl. m. Praha tento výpadek příjmů pro městské části kompenzovalo, aby žádná městská část nebylo motivována zachovat herny jen kvůli penězům,“ dodává Hana Kordová Marvanová.

Návrh vyhlášky bude zpracován do konce ledna, pak proběhne řádné připomínkové řízení. Zastupitelstvo by ji tak mohlo schválit na svém březnovém nebo dubnovém jednání.

“Tuto iniciativu hlavního města vítám, protože negativní vlivy hazardu se ze všech městských částí nejvíce projevují právě na Praze 1. Boj proti hazardu je jedna z mých programových priorit ve vedení městské části. S Hanou Kordovou Marvanovou na zákazu technických hazardních her dlouhodobě spolupracujeme a budu rád, pokud naše snaha dojde úspěchu,“ dodává k návrhu čerstvý starosta MČ Praha 1 Petr Hejma (STAN).

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN