Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Policie selhala, vyzývá ke vzniku domobran. To je nepřípustné

Rakušan: Policie selhala, vyzývá ke vzniku domobran. To je nepřípustné

21. 1. 2020

Starostové a nezávislí na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny upozornili, že vláda Andreje Babiše dlouhodobě selhává nejen v oblasti dopravy, ale také zajištění bezpečnosti. Čtyřistamilionová zakázka za „e-shop“ k dálničním známkám a vykrádání domů na Jesenicku situaci jen podtrhují. Je zcela zřejmé, že Česko řídí nemehla.

Rakušan: Policie selhala, vyzývá ke vzniku domobran. To je nepřípustné

Rakušan: Policie selhala, vyzývá ke vzniku domobran. To je nepřípustné

Hnutí STAN vyzvalo premiéra České republiky, aby do čela ministerstva dopravy konečně po šesti letech postavil někoho, kdo s tímto resortem pohne, protože stávající stav je tristní.

„Z českých občanů si vláda dělá legraci. Navrhuje utratit 400 miliónů korun za e-shop nebo zabezpečovací systém na ministerstvu dopravy, a po tlaku veřejnosti náhle zjišťuje, že to asi není úplně v pořádku. To je šílené. Premiérův slib, že nám nebudou vládnout nemehla, na ministerstvu dopravy jednoznačně neplatí, resort dopravy už teď zpomaluje vývoj ČR,“ okomentoval konec ministra Vladimíra Kremlíka předseda hnutí STAN.

Stát selhává v oblasti bezpečnosti a lidé mají strach

Starostové a starostky na Jesenicku bojují proti vykradačům nemovitostí. Lidé v okolí se bojí a Ministerstvo vnitra reaguje nevhodně a nenavrhuje adekvátní řešení. Starostové a nezávislí požadují okamžité navýšení policejních sil v těch oblastech, kde je to potřeba.

„Vyzývat lidi, aby zakládali domobrany, přeci není systémové řešení. Starostové vyzývají Středočeský kraj i Ministerstvo vnitra, aby konečně přehodnotilo svůj netečný postoj a přišlo se systémovým řešením. A já se budu ptát ministra vnitra Hamáčka, jestli to není systémové selhání ministerstva a policie, pokud se lidé ve Středočeském kraji cítí v nebezpečí. Nechci žít ve státě, který bude dávat lidem vzkaz – my to nezvládáme, musíte se bránit sami,“ řekl poslanec Rakušan.

Chystá se další rána do žeber drobných podnikatelů

STAN vnímá pozitivně, že Ministerstvo financí využilo potenciál daňové informační schránky, která existuje už dlouhou dobu a zatím poplatníkům sloužila jen okrajově, ale návrh obsahuje řadu dalších věcí, která jsou ve skutečnosti mnohem důležitější.

„Považuji za problematické, že Ministerstvo financí o této části návrhu, která je ve skutečnosti zcela zásadní a dotkne se všech poplatníků, prakticky neinformuje. Přitom je zde navržena řada změn, které ve srovnání se současným stavem přinese v mnoha ohledech pro daňové poplatníky výrazně horší podmínky,“ upozornila poslankyně Věra Kovářová.

Hnutí STAN má výhrady především ke zrušení toleranční doby pro podání daňového přiznání a placení daně, prodloužení doby pro vracení nadměrných odpočtů, zrušení úroku z neoprávněného vymáhání správce daně či vyslovení neúčinnosti elektronických podání v oblasti DPH, pokud není dodržen stanovený formát a struktura.

„Změny, které rozhodně nelze označovat jako proklientské, nebyly ministerstvem odpovídajícím způsobem prezentovány, aby se o nich včas vedla veřejná debata. Přitom tato věc znovu výrazně znepříjemní život velkému množství drobných podnikatelů,“ dodala Kovářová.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan stejně jako celé hnutí STAN rovněž vyjádřilo upřímnou soustrast rodině Jaroslava Kubery. „I když jsme pocházeli z jiné politické strany, tak byl tím, kdo mi byl ochoten i přes rozdíly politického dresu dát na začátku mé starostenské éry mnoho cenných rad, a to ještě svým osobitým a velmi vtipným způsobem. Byl to člověk, s jehož výroky se dalo nesouhlasit, ale dalo se s nimi nesouhlasit vesele,“ vzpomněl Vít Rakušan a upozornil, že hnutí STAN se nebude v současné době vyjadřovat k obsazení funkce předsedy Senátu, protože je to nevhodné a nedůstojné.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN