Hlavní stránka Info a média Komentáře Michaela Opltová: Regionální rozvoj není jen rozdělování peněz z dotačních titulů

Michaela Opltová: Regionální rozvoj není jen rozdělování peněz z dotačních titulů

26. 9. 2021

„Pamatujete si na omezení pohybu na katastr obce v době pandemie? Možná jste stejně jako řada vašich sousedů objevili výhody i nedostatky vybavenosti vaší obce z hlediska možnosti vyžití pro děti a možností, kde trávit s rodinou volný čas. Právě tehdy docenil asi každý možnost projet se po cyklostezce, projít se po místní naučné stezce nebo zabavit děti na hřišti s hracími prvky. To by nebylo možné bez podpory regionálního rozvoje,“ upozorňuje ve svém komentáři starostka Kozolup Michaela Opltová, která kandiduje v říjnových parlamentních volbách za Starosty v Plzeňském kraji.

Michaela Opltová: Regionální rozvoj není jen rozdělování peněz z dotačních titulů

Michaela Opltová: Regionální rozvoj není jen rozdělování peněz z dotačních titulů

Regionální rozvoj už dávno není pouhé rozdělování peněz z dotačních titulů na „hezké“ projekty měst a obcí. Je to mnohem komplikovanější. Jedná se o komplexní, leč dosud poněkud opomíjenou, vědní disciplínu. Regionální rozvoj v sobě propojuje všechny oblasti našeho života a jeho kvalitu, proto je pro obyvatele měst a obcí tolik důležitý.

Asi každý z nás se už setkal s nepovedeným projektem nebo naopak nechápal, proč v obci některé věci jdou a jiné vůbec. Kolikrát vedle sebe najdeme úžasně opravenou památku, ke které vede rozpadlý chodníček z betonových kostek se stáním pro kontejnery, nebo silnici plnou děr vedoucí podél nového workoutového hřiště za miliony.

Při rozvoji obcí je nutné vyvažovat různé potřeby jejích obyvatel a vše řešit komplexně v kontextu. Právě to často centrálním institucím z pochopitelných důvodů chybí. Regionální rozvoj nezřídka určují právě vypsané dotační tituly místo priorit, které by si měli určovat občané sami. Mnohem větší důraz by měl být kladen na strategické dokumenty a programy koncepčního rozvoje obcí. To však nejde bez stabilního rozpočtu a dostatku peněz.

Moc bych si přála, aby obce dostaly mnohem větší důvěru od státu a mohly realizovat projekty přímo. Aby vždy nemusely čekat, jestli se náhodou trefí do nějakého dotačního titulu, a pokud ne, investiční akce odkládat. Česká republika bude mít v novém programovém období 2021– 2027 více než půl bilionu korun z evropských fondů na podporu konkurenceschopnosti a rozvoje regionů. Nevyužít tyto prostředky pro promyšlený rozvoj našich obcí by byla chyba. Proto je připravenost strategických dokumentů a priorit regionálního rozvoje víc než na místě.

Sloučení stavebních úřadů není pro rozvoj obcí cesta dopředu, ale zpět!

Poslední dobou se v České republice rozmáhá i další nešvar - centralizace. Rozhodování od stolu, nejlépe z jednoho superúřadu a jedním vyvoleným, už tady bylo před rokem 1989. Obávám se, že některé kroky, které byly poslední dobou prosazeny nebo se připravují, berou samosprávám jejich samostatnost a vrací nás zpět.

Rekodifikace stavebního zákona je nyní velké téma. Nemyslím si, že sloučení stavebních úřadů a jejich menší dostupnost je správný krok. Právě zastupitelé mají klíčové informace a konkrétní představu o tom, jakým směrem nejlépe rozvíjet své obce i města. Znají veřejný zájem a ví, které plochy jsou vhodné k nové výstavbě, a naopak kde je lepší pracovat s původní zástavbou. Zároveň jsou pod přímou a zároveň největší kontrolou, a to svých spoluobčanů. Nový stavební zákon jde v konečném výsledku na ruku záměrům developerů bez citlivé vazby na jednotlivé obce a města. Ne každý developerský záměr je špatný, ale počty nevkusné výstavby v prstencích obcí značně narůstají.  Mě, jako starostku, velmi trápí fakt, že nová výstavba vzniká bez návaznosti na infrastrukturu a dostupnost služeb. Nikdo zatím moc neřeší budoucí kapacitu škol, školek, ale ani to, co rychlý nárůst obyvatel udělá s atmosférou obce. Vztah starousedlíků a nově přistěhovalých je totiž velmi křehký a je třeba na něm pracovat. 

Chci proto v Parlamentu bojovat proti nežádoucí centralizaci. Naopak obcím do jejich rukou svěříme dostupné nástroje a připravíme legislativní rámec tak, aby mohly pracovat na koncepčním a citlivém rozvoji co nejblíže lidem.

Michaela Opltová, starostka obce Kozolupy, která kandiduje za koalici Piráti a Starostové v říjnových parlamentních volbách na pátém místě v Plzeňském kraji.

Autor: Tomáš Pergl