Hlavní stránka Brno - Bystrc Aktuality

Aktuality

12. 12. 2018 - Den, kdy si koalice odhlasovala, že bude kontrolovat sama sebe ....... My jsme na protest před hlasováním odešli ze sálu!

Ve středu proběhlo druhé zastupitelstvo.
Celé jednání zastupitelstva se neslo v poměrně nervózní atmosféře, slyšeli jsme několik zbytečných výpadů, bohužel z obou stran.  :(
K zásadnímu střetu došlo u volby členů kontrolního výboru. Koalice ODS, ČSSD a ANO stále trvá na tom, že v tomto výboru bude mít většinu a bude tak moci kontrolovat sama sebe. My si naopak myslíme, že by měla mít většinu opozice, aby výbor mohl z logiky věci řádně plnit svoji funkci. Náš návrh jsme koalici předložili už na minulém zastupitelstvu. Koalice sice stále mluví o ochotě se domluvit, bohužel však za uplynulé tři týdny přišla pouze s účelovou změnou volebního řádu. Toho jsme se nechtěli účastnit, a proto jsme při volbě členů kontrolního výboru odešli ze sálu. Tento náš krok jsme přítomným předem a jasně zdůvodnili. Přesto si bystrcká ODS neodpustila vyfotit naše prázdné židle a ještě v průběhu zastupitelstva fotku zveřejnit na Facebooku se zavádějícím komentářem...

Nejdelší debata se pak strhla před hlasováním o rozpočtu MČ na příští rok, ale to bylo vzhledem k závažnosti problematiky asi očekávatelné. Rozpočet byl schválen.
Na závěr jsme ještě chvíli debatovali o veřejné zakázce na výstavbu dětského hřiště na Kamechách, kterou navrhujeme zrušit pro výrazné překročení nabídkové ceny.
Po skončení jednání jsme si již jen popřáli klidné svátky  :)

(zapsal Ilja Kašík)

Opoziční střípky z prvního zastupitelstva:

- Bylo to celkem dlouhé. Začínali jsme v 17 hod. a končili 21:20.

- Velká překvapení se nekonala. Po většinu času – nuda, nuda, šeď.

- Koalice má pocit, že může neomezeně vládnout, i když většinu hlasování vyhráli jen se 14 hlasy ze 27.

- Pro starostu hlasoval také 1 člen SPD. 

- Při kandidatuře p. Kratochvíla na starosty jsem se jej dotázal, kdy a na jaké škole dokončil svá vysokoškolská studia, ale odmítl mi odpovědět.

- Koalice podala návrh, že v kontrolním výboru budou mít většinu oni a ne opozice, proti čemuž jsme se vzbouřili. Rozhodli jsme se vydat společné prohlášení, že v případě, že většinu v kontrolním výboru nebude mít opozice, tak do něj za opoziční strany nenominujeme žádného svého zástupce. Až teprve tento kategorický postoj, který podpořila také pí. Monika Šimková(Zelení) - odmítnutím nominace na předsedkyni výboru - zabral a následně proběhlo dohadovací jednání na jehož konci jsme odročili tento bod programu na příšt&iacut e; zastu pitelstvo 12.12. Vládní koalice však zřetelně deklarovala ochotu k dosažení shody s opozicí v tomto bodě.

Co říci závěrem? Celý večer jsme se rozkoukávali a učili chápat jednací řád a částečně i reagovat na jednotlivé návrhy a připomínky. Měli jsme 6 veřejných výstupů a dokonce jeden písemný návrh.  Domnívám se, že naše premiéra dopadla celkem dobře.

(zapsal Jan Suchý)