Hlavní stránka Brno - Bystrc Aktuality

Aktuality

Pojďme volit! 
Ve volbách obvykle platí, že kdo nevolí, ve skutečnosti dává hlas těm, které volit nechce. Ukažme proto 24. a 25. května, že v Evropském parlamentu chceme mít proevropské politiky, kteří vědí, jak je pro nás EU důležitá, a kteří v ní budou hájit naše zájmy. Evropa jsme i my!  (Jiří Drahoš - květen 2019)

JMÉNEM DANIELA MUNZARA JSME POŽADOVALI, ABY I OPOZICE BYLA PODEPSANÁ POD PŘÁNÍM GEN. EMILU BOČKOVI. Starosta však pouze změnil přání do množného čísla a podepsal se jen sám.

Proto aspoň touto formou přejeme panu generálu: Radostné a pokojné prožívání všedních i svátečních dní a děkujeme Vám za vše, co jste pro naši vlast udělal.

KOALICE V BYSTRCI SE ROZROSTLA O DALŠÍHO ČLENA - KONTROLNÍ VÝBOR STÁLE OVLÁDÁ KOALICE.

Jak jinak chápat nominaci člena SPD - Bc. Kmenta koalicí, který přes protesty opozice, nabídku stát se předsedou kontrolního výboru (KV) přijal.

Tím fakticky přešel od opozice ke koalici, jako tichý člen. Pan Kment nebyl opozičním kandidátem na předsedu KV. Navrhl jej člen koalice a ta samotná mu také dodala hlasy ke zvolení. My jsme pro něj ruku nezvedli. Nemáme v něj důvěru, protože také hlasoval, při volbě starosty, pro p. Kratochvíla.

Nerozumíme tomuto tahu, proč starosta opustil svoji nominantku na předsedu - pí. Mgr. Šimkovou (Zelená pro Bystrc) a po mnoha měsících, kdy opakovaně deklaroval svou snahu o dohodu, udělal tento úhybný manévr. Pravdou je, že za celou dobu, od prvního zastupitelstva v listopadu, k žádnému přímému jednání nedošlo a jen jsme byli v lednu mailem vyzváni, abychom dodali za každou stranu 2 jména do KV - cituji: "Dobrý den, dovolím si vás jménem ČSSD, ODS, ANO 2011 požádat, aby každý vás subjekt navrhl dva konkrétní zástupce (celé jméno+titul) do kontrolního výboru, do 31.1.2019. Z těchto jmen bude v případě shody vybráno 6 lidí pro doobsazení KV, jeden člen koalice odstoupí. Opozice tak bude mít v KV většinu i předsedu (Zelená pro Bystrc). 
Děkuji a jsem s pozdravem, JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta"

Na jednání zastupitelstva jsme byli osočeni z nedodržení dohody, protože jsme nominovali za opozici jen 6 chybějících členů. Už to byl však vstřícný krok, protože členy výboru nevybírá starosta ani koalice, ale celé zastupitelstvo. Odmítáme, aby naši kandidáti byli koalicí lustrování, zda-li jsou vhodní, či nikoliv. U této tragikomedie odmítáme asistovat. Jen nás 3 měsíce tahali za nos. ZASTUPITELÉ STAN BYSTRC

NAVRHUJEME DOROVNÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ NA ČINNOST VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT DĚTÍ A MLÁDEŽE PODLE LOŇSKÉHO MODELU.

Schválena finanční podpora na volnočasové aktivity dětí a mládeže
Vybráno z dotační tab. - např.:
Karate 75 dětí 10 bodů 70 000,-Kč
Junák 176 dětí 10 bodů 40 000,-Kč
Rugby 41 dětí 8 bodů 80 000,-Kč
Orel 46 dětí 8 bodů 10 000,-Kč
TJ Bystrc 248 dětí 8 bodů 0,-Kč
- rekonstrukce osvětlení tělocvičny, požadovaná částka 20 000,-Kč - zamítnuto.
Lesní klub Závětří výměna vstup. dveří - dotace 20 000,-Kč schválena

NAVRHLI JSME PŘEPRACOVÁNÍ DOTAČNÍ TABULKY, ABY BYLA SPRAVEDLIVĚJŠÍ, ALE KOALICE ODMÍTLA. NAVRHNEME TEDY DOROVNÁNÍ ROZDÍLŮ, OPROTI LOŇSKU, MIMOŘÁDNOU DOTACÍ.

12. 12. 2018 - Den, kdy si koalice odhlasovala, že bude kontrolovat sama sebe ....... My jsme na protest před hlasováním odešli ze sálu!

Ve středu proběhlo druhé zastupitelstvo.
Celé jednání zastupitelstva se neslo v poměrně nervózní atmosféře, slyšeli jsme několik zbytečných výpadů, bohužel z obou stran.  :(
K zásadnímu střetu došlo u volby členů kontrolního výboru. Koalice ODS, ČSSD a ANO stále trvá na tom, že v tomto výboru bude mít většinu a bude tak moci kontrolovat sama sebe. My si naopak myslíme, že by měla mít většinu opozice, aby výbor mohl z logiky věci řádně plnit svoji funkci. Náš návrh jsme koalici předložili už na minulém zastupitelstvu. Koalice sice stále mluví o ochotě se domluvit, bohužel však za uplynulé tři týdny přišla pouze s účelovou změnou volebního řádu. Toho jsme se nechtěli účastnit, a proto jsme při volbě členů kontrolního výboru odešli ze sálu. Tento náš krok jsme přítomným předem a jasně zdůvodnili. Přesto si bystrcká ODS neodpustila vyfotit naše prázdné židle a ještě v průběhu zastupitelstva fotku zveřejnit na Facebooku se zavádějícím komentářem...

Nejdelší debata se pak strhla před hlasováním o rozpočtu MČ na příští rok, ale to bylo vzhledem k závažnosti problematiky asi očekávatelné. Rozpočet byl schválen.
Na závěr jsme ještě chvíli debatovali o veřejné zakázce na výstavbu dětského hřiště na Kamechách, kterou navrhujeme zrušit pro výrazné překročení nabídkové ceny.
Po skončení jednání jsme si již jen popřáli klidné svátky  :)

(zapsal Ilja Kašík)

Opoziční střípky z prvního zastupitelstva:

- Bylo to celkem dlouhé. Začínali jsme v 17 hod. a končili 21:20.

- Velká překvapení se nekonala. Po většinu času – nuda, nuda, šeď.

- Koalice má pocit, že může neomezeně vládnout, i když většinu hlasování vyhráli jen se 14 hlasy ze 27.

- Pro starostu hlasoval také 1 člen SPD. 

- Při kandidatuře p. Kratochvíla na starosty jsem se jej dotázal, kdy a na jaké škole dokončil svá vysokoškolská studia, ale odmítl mi odpovědět.

- Koalice podala návrh, že v kontrolním výboru budou mít většinu oni a ne opozice, proti čemuž jsme se vzbouřili. Rozhodli jsme se vydat společné prohlášení, že v případě, že většinu v kontrolním výboru nebude mít opozice, tak do něj za opoziční strany nenominujeme žádného svého zástupce. Až teprve tento kategorický postoj, který podpořila také pí. Monika Šimková(Zelení) - odmítnutím nominace na předsedkyni výboru - zabral a následně proběhlo dohadovací jednání na jehož konci jsme odročili tento bod programu na příšt&iacut e; zastu pitelstvo 12.12. Vládní koalice však zřetelně deklarovala ochotu k dosažení shody s opozicí v tomto bodě.

Co říci závěrem? Celý večer jsme se rozkoukávali a učili chápat jednací řád a částečně i reagovat na jednotlivé návrhy a připomínky. Měli jsme 6 veřejných výstupů a dokonce jeden písemný návrh.  Domnívám se, že naše premiéra dopadla celkem dobře.

(zapsal Jan Suchý)