Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Tomáš Chmela: Se sousedními starosty chceme pro cyklisty propojit region Olšavy a Vláry

Tomáš Chmela: Se sousedními starosty chceme pro cyklisty propojit region Olšavy a Vláry

18. 1. 2024

Tento týden jsme učinili významný krok k propojení Olšavy a Vláry ambiciózní cyklostezkou. Věřím, že to bude významný rozvojový impulz nejen pro naše město, ale i pro celý kraj.

Starostové Slavičína, Hostětína a Pitína podepsali memorandum o vybudování cyklostezky.

Starostové Slavičína, Hostětína a Pitína podepsali memorandum o vybudování cyklostezky.

Jedno město a dvě obce na hranicích dvou okresů – Zlínského a Uherskohradišťského a povodí dvou řek, Olšavy a Vláry – by měla v budoucnosti spojit nová a ambiciózní cyklostezka. Příprava je zatím na začátku, dojde k zadání prověřovací studie. Za záměrem a snahou vypracovat studii stojí starostové Slavičína, Hostětína a Pitína. V pondělí 15. ledna se sešli a podepsali smlouvu o společném postupu a spolupráci. „Cyklostezku vnímám jako velkou výzvu a také ambiciózní záměr krajského významu, který město Slavičín rádo podpoří,“ uvedl starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN).

Osmikilometrová trasa spojí Slavičín s obcemi ve směru, kudy mohou nyní cyklisté využít pouze silnici v náročném terénu, navíc s hustým provozem. Nový úsek cyklostezky tak umožní napojit Slavičín na cyklostezku vedoucí z Bojkovic do Záhorovic, a ve výsledku dojde k napojení této oblasti na síť cyklostezek, které vedou ze Slavičína směrem na Luhačovice a Valašské Klobouky a potažmo i na cyklostezku Bevlava, ale také do Šanova, odkud je možné po cyklostezce dojet až do slovenské Horné Súče.

Nový úsek Slavičín – Pitín – Hostětín by měl kopírovat Vlárskou dráhu, což slibuje snazší terén a využitelnost této trasy i pro méně zdatné cyklisty či rodiny s dětmi. „Na tomto projektu oceňuji především spolupráci obcí. Cyklostezka by usnadnila cestu dětí do školy v Pitíně, navíc by zpropagovala Vlárskou dráhu. Zároveň je však nutné, aby organicky zapadla do krajiny a nenarušila její ráz,“ sdělil své názory Michal Vrba, starosta Pitína. „Jako rodič považuji novou cyklostezku za důležitou hlavně z hlediska zvýšení bezpečnosti v dopravě a doufám, že se ji podaří zrealizovat v rozumném časovém horizontu,“ připojil Daniel Šenkeřík, starosta Hostětína.

Všichni tři starostové se shodli na tom, že celý proces bude velmi náročný především kvůli nutnosti vykoupit velké množství pozemků od soukromých majitelů.

(Zdroj: starosta Tomáš Chmela, Město Slavičín)

Autor: Marek Smetana