Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Senátorky chtějí vzít zákonodárcům plat za místní funkce

Senátorky chtějí vzít zákonodárcům plat za místní funkce

19. 7. 2012

Senátorky z klubu TOP 09 a Starostové chtějí zákonem zakázat zákonodárcům z řad regionálních nebo komunálních politiků, aby za své krajské či obecní funkce pobírali plat. Oznámily to dnes novinářům s tím, že se jedná o kontroverzní návrh. Přiznaly, že pro něj nemají plnou podporu ani uvnitř své pětičlenné senátorské frakce. Senátoři Vítězslav Jonáš (ODS) a Petr Pakosta (dříve ODS) pak oznámili, že předložili konkurenční novelu se stejným cílem.
Senátorky chtějí vzít zákonodárcům plat za místní funkce

Senátorky chtějí vzít zákonodárcům plat za místní funkce

Zatímco senátorky chtějí zákaz řešit novelami zákonů o obcích krajích a Praze, senátoři zvolili novelu zákona o střetu zájmů. Senátorky míní, že pro návrh zřejmě nezískají dostatečnou podporu ani uvnitř své pětičlenné senátorské frakce. Senátoři podle Pakosty podobným problémům čelí ustanovením, podle něhož by se zákaz současných zákonodárců netýkal.

Senátorky Soňa Paukrtová a Jana Juřenčáková svůj návrh zdůvodnily tím, že nelze plnohodnotně zastávat současně parlamentní funkci a post hejtmana, starosty nebo radního. "Z vlastní zkušenosti vím, že to nejde stihnout na plný úvazek," uvedla bývalá místostarostka Jablonce nad Nisou Paukrtová. Podotkla, že kraje a obce by přijetím návrhu ušetřily.

"Chtěly bychom návrhem tohoto zákona dosáhnout toho, aby nedocházelo ke kumulaci funkcí," řekla Juřenčáková. Poslanec a místopředseda STAN Stanislav Polčák ale poznamenal, že návrh by neměl přinutit poslance nebo senátory, aby se svých krajských či komunálních funkcí vzdali. Pouze by za ně neměli být odměňováni. Politik by měl být z veřejných rozpočtů placen "pouze jednou", dodal Polčák.

Senátorky chtějí získat pro svůj návrh podporu lidí formou petice v rámci kampaně před říjnovými krajskými a senátními volbami.


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domac...it-zakonodarcum-plat-za-mistni-funkce/

Autor: ct24.cz