Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Příspěvek pro celiaky z veřejného zdravotního pojištění

Příspěvek pro celiaky z veřejného zdravotního pojištění

29. 4. 2024

Na petičním výboru Poslanecké sněmovny jsme minulý týden řešili petici "Za příspěvek na léčbu celiakie" od Společnosti pro bezlepkovou dietu. 

Poslankyně Hana Naiclerová

Poslankyně Hana Naiclerová


Tato petice upozorňuje na závažnost celiakie jako autoimunitního onemocnění, které lze léčit (resp. zmírňovat příznaky) pouze přísnou bezlepkovou dietou. Ta je však finančně náročná, což často vede k jejímu porušování s negativními dopady na zdraví pacientů a zvýšené náklady pro zdravotní systém.

Hlavním požadavkem petice bylo zavedení finančního příspěvku z veřejného zdravotního pojištění na bezlepkovou dietu pro lidi trpící nesnášenlivostí lepku. Usnadnilo by to ekonomickou situaci celiaků a umožnilo důslednější dodržování nezbytné léčebné diety. Jak správně poznamenal pan docent Pavel Kohout z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, pro pacienty s celiakií je dieta jediným lékem, ale jsou odkázáni sami na sebe.

Dobrá zpráva je, že řešení je již na cestě. V současné době je v mezirezortním připomínkovém řízení novela zákona, která by měla zajistit příspěvek pro celiaky z veřejného zdravotního pojištění. Je dobře, že lidé na tento problém upozornili, a petici podepsali – měla přes 11 tisíc podpisů.

Budu situaci sledovat a zasazovat se o to, aby novela prošla a celiaci získali podporu, kterou potřebují.

Hana Naiclerová, poslankyně