Hlavní stránka Regiony Vysočina Dukovany budou mít nejmodernější jaderný zdroj v Evropě. Zástupci Třebíčska jednali s ministrem Síkelou

Dukovany budou mít nejmodernější jaderný zdroj v Evropě. Zástupci Třebíčska jednali s ministrem Síkelou

21. 3. 2024

Zástupci Třebíčska se sešli s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a řešili, jak postupují přípravy výstavby nového jaderného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Dukovany budou mít nejmodernější jaderný zdroj v Evropě. Zástupci Třebíčska jednali s ministrem Síkelou

Dukovany budou mít nejmodernější jaderný zdroj v Evropě. Zástupci Třebíčska jednali s ministrem Síkelou

„Dostavba dukovanské elektrárny je důležitým projektem nejen pro Třebíčsko a Kraj Vysočina, ale i pro celou Českou republiku jak z ekonomických důvodů, tak z důvodu naší energetické soběstačnosti,“ uvedl poslanec Lukáš Vlček, který za ministrem dorazil společně s třebíčským starostou Pavlem Pacalem, předsedou Okresní hospodářské komory Třebíč Petrem Šmejkalem, krajským radním Pavlem Hájkem, kandidátem na hejtmana Vysočiny a zastupitelem města Třebíče Adamem Jourou a předsedou Energetického Třebíčska Vítězslavem Jonášem.

Zástupci regionu dlouhodobě prosazují jako nejvýhodnější variantu místo původně uvažovaného jednoho bloku postavit rovnou v Dukovanech hned dva najednou. „Jsem rád, že pan ministr toto naše přání vyslyšel a vzal si ho za své,“ pochválil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Aktuálně se v tendru čeká na předložení závazných nabídek. „Zájemci teď mají za úkol předložit závazné nabídky ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Dobrou zprávou je, že všichni potenciální dodavatelé pak při stavbě slibují zapojení místních firem a lidí,“ doplnil Vlček.

Dosavadní kroky kvitoval i předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Ten ocenil mimo jiné to, že je Jozef Síkela prvním ministrem, který přípravy skutečně dotáhl až do konce, a že dostavba Dukovan regionu přinese řadu pozitiv.

Jedná se o referenční projekt, který vyvolá velkou pozornost nejen u nás, ale i v zahraničí. „Budeme mít nejmodernější jaderný zdroj v Evropě,“ vyzdvihl Síkela. Jak ministr dále řekl, Česko má pověst zkušené jaderné země.

I proto při výstavbě není prostor na chyby. „Abychom měli jistotu, že nový zdroj bude postaven včas, budou součástí smlouvy i záruky ze strany dodavatele za případné zpoždění či jiné nedostatky. Bude tak i v zájmu vítězné firmy, aby šlo vše podle plánu,“ prozradil Síkela.

„Už teď je jisté, že jádro jako stabilní zdroj bude v budoucím rozvoji Evropy hrát daleko větší roli, než jsme ještě před několika lety v Evropě poslouchali. A jako region teď máme obrovskou příležitost u toho být a profitovat z toho i do budoucna,“ dodal poslanec Vlček.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum